Kelam'da ahlaki bilginin zorunluluğu meselesi
The issue of necessity of moral knowledge in kalam
  1. Tez No: 774165
  2. Yazar: DERYA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, genel olarak ahlaki bilginin kaynağı ve zorunluluğuna ilişkin bir soruşturma olup özelde Mu'tezile'nin rasyonel bir temele dayandırarak açıkladığı ahlak teorisini ele almaktadır. Buna ilişkin olarak çalışmada söz konusu ekolün akıl, bilgi ve sorumluluk zemininde oluşturduğu ahlak anlayışına yer verilmiştir. Ayrıca çalışmada İslam düşüncesinde ilk kez Mu'tezile tarafından bir nazariye olarak inşa edilen doğuştancı teze ve Mu'tezile'nin rasyonel sezgici ahlak anlayışına açıklık getirilmektedir. Bu bağlamda insanın bilgisinin doğuştan olarak Allah tarafından kalbe yerleştirildiğini iddia eden Mu'tezile'nin ahlaki bilgiyi aklın zorunlu kategorik bilgileri arasında zikreden anlayışı tahlil edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mu'tezile, ahlak, zorunluluk, rasyonel ahlak, rasyonel sezgicilik, doğuştancılık
Özet (Çeviri)
This study is an investigation of the source and necessity of moral knowledge and specifically, it deals with morality theory which is explained by Mu'tazila Sect on a rational basis. With regard to this, the study refers to the morality understanding based on mind, knowledge and responsibility by the aforementioned sect. Moreover, the study explains the innateness theory which is conceptualized by Mu'tazila for the first time in the Islamic world and clarifies its rationalist and intuitionist morality understanding. Herein, this understanding which claims man knowledge to be innately put in heart by God and which defines moral knowledge as the obligatory category of mind is investigated. KEY WORDS: Mu'tazila, moral, moral necessity, rational morality, rational intuitionism, nativis