Gelibolulu Mustafa Âlî Divanı'nda ülke ve şehirler
Countries and cities in the Gelibolulu Mustafa Ali of Divan
  1. Tez No: 774226
  2. Yazar: SEVGİ YERKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLE EREN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Edebiyat; malzemesi dil olan bir güzel sanat etkinliğidir ve psikoloji, sosyoloji, tarih, felsefe, coğrafya gibi pek çok bilim dalıyla ilişkilidir. Edebiyatın ilişkili olduğu bu dalların en başta geleni ise coğrafya ve tarihtir. Çünkü içinde bulunulan coğrafya ve yaşanılan dönem insan yaşamını şekillendiren, etkileyen en önemli faktörlerdir. Edebi metinler; eseri meydana getiren şair ya da yazar hakkında bilgi verirken aynı zamanda yazıldığı döneme ve topluma ışık tutan bir ayna işlevi görür. Edebi eser, onu meydana getiren yazar ve toplumdan bağımsız değildir. Bu bağlamda yaşanılan yer/ coğrafya ve yaşanılan çağ/ dönem şairin/ yazarın hayatında önemli bir faktör olarak göze çarpar. Dış dünyayı, kurmaca anlatımla bir araya getiren şair/ yazarlar coğrafyaya ve ona dair unsurlara eserlerinde yer verirler. Edebiyatımızda XVI. yüzyılın önde gelen şairlerinden olan ve aynı zamanda tarihçi ve seyyah kimliğiyle de tanınan Gelibolulu Mustafa Âlî Dîvân'ında edebiyat- tarih- coğrafya ilişkisinin en güzel yansımaları görülür. Bu çalışmanın konusunu Gelibolulu Mustafa Âlî'nin bizzat gittiği ülke ve şehirler oluşturmaktadır. Ortaya konulan çalışma klasik Türk şiirinde ülke ve şehirlerin sadece bir şair değil, aynı zamanda bir seyyah ve tarihçinin kaleminden bakışını yansıttığı için önemli olup klasik Türk edebiyatının zenginliğini de göstermeyi amaçlamaktadır. Anahtar Sözcükler Dîvân şiiri, Gelibolulu Mustafa Âlî, coğrafya, edebiyat, seyyah.
Özet (Çeviri)
Literature; It is a fine art activity whose material is language and is related to many branches of science such as psychology, sociology, history, philosophy and geography. The most important of these branches with which literature is related are geography and history. Because the geography and the period in which we live are the most important factors that shape and affect human life. Literary texts; While giving information about the poet or writer who created the work, it also functions as a mirror that sheds light on the period and society in which it was written. A literary work is not independent of the author and society that created it. In this context, the place/geography and the era/period in which one lives stand out as an important factor in the poet's/author's life. Poets/writers, who bring the outside world together with fictional expression, include geography and its elements in their works. XVI in our literature. The most beautiful reflections of the literature-history-geography relationship can be seen in the Divan of Mustafa Âlî from Gallipoli, who is one of the leading poets of the 20th century and is also known for his historian and traveler identity. The subject of this study is the countries and cities that Mustafa Âlî from Gallipoli personally went to. The presented study is important because it reflects the perspective of countries and cities in classical Turkish poetry, not only from the pen of a poet, but also from the pen of a traveler and historian, and also aims to show the richness of classical Turkish literature. Keywords Divan poetry, Gelibolulu Mustafa Âlî, geography, literature, traveler.