Yaşlı bireylerde kinezyofobi ve ilişkili faktörler
Kinesiophobia and related factors in elderly individuals
- Tez No: 774225
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, yaşlı bireylerde kinezyofobi düzeyi ve ilişkili faktörlerin incelenmesini amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma Kastamonu ili Merkez ilçesinde bulunan 65 yaş ve üzeri 200 bireyle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Kinezyofobi Nedenleri Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Kısa Form kullanılmıştır. Veriler t testi, Mann Whitney U testi, Varyans analizi ve Kruskal Wallis analizi ve lineer regresyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with a cross-sectional study with 200 individuals aged 65 and over in the central district of Kastamonu to examine the level of kinesiophobia and related factors in elderly individuals. Personal Information Form, Tampa Kinesiophobia Scale, Kinesiophobia Causes Scale, and Short Form (SF-36) were used to collect the data. Independent Sample t test, Mann Whitney-U test, Analysis of Variance, Kruskal Wallis analysis, and linear regression analysis were used to evaluate the data.