Homa lagünü'ndeki has kefal balığının (Mugil cephalus, Linnaeus 1758) bazı popülasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population parameters of flathead grey mullet (Mugil cephalus, Linnaeus 1758) in Homa lagoon
- Tez No: 774234
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN TAŞKAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma 2015-2016 yılları arasında has kefal balığı (Mugil cephalus, Linnaeus 1758) türünün Homa Lagünü'ndeki popülasyonunun mevcut durumunun ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada türün boy-ağırlık kompozisyonları ve ilişkileri, yaş kompozisyonları, büyüme parametreleri, yaşama ve ölüm oranları, popülasyon büyüklüğü parametreleri incelenmiştir. Parametrelerin tahmininde pullardan yapılan yaş tayinleri, boy-ağırlık ölçümleri ve markala-tekrar yakala yöntemleri kullanılmıştır. Toplam 701 birey markalama yöntemi için ve 201 birey ise yaş tayini için kullanılmıştır. Markalanan bireyler grubu için ortalama boy 35±08 cm (min-maks:18,2-53 cm), ortalama ağırlık 668 g (min-maks:57-2040 g), Fulton'nun kondisyon faktörü 1,33 olduğu tespit edilmiştir. Yaş tayini bireyleri grubu için ortalama boy 30±04 cm (min-maks:18- 52,2 cm), ortalama ağırlık 384 g (min-maks:65-1819 g) ve Fulton'nun kondisyon faktörü değeri 1,24 olduğu belirlenmiştir. Von Bertalanffy büyüme parametreleri L∞=90,16 cm, k=0,061 ve t0=-0,459 olarak hesaplanmıştır. Yapılan çalışmada türün yaşama oranının 0,99, anlık ölüm katsayısının 0,10, toplam ölüm oranının 0,304, balıkçılıktan kaynaklanan ölüm 0,141 ve sömürülme oranı 0,463 olarak hesap edilmiştir. Has kefal balığının Homa Lagünü'ndeki popülasyon büyüklüğü hem açık hem de kapalı popülasyon ilkelerine göre hesaplanmıştır. 2015 yılında kapalı popülasyon büyüklüğü 1425 ± 67,2 (1293 –1556) birey ve yılı içi yakalanma oranı 0,0312 iken 2016 yılında ise popülasyon büyüklüğü 1217 ± 66,2 (1089 –1349) birey ve yılı içi yakalanma oranı 0,0403 olarak tahmin edilmiştir. Açık popülasyon hesabında Cormack-Jolly-Seber Modeli formülüne göre Mugil cephalus için yıllık hayatta kalma oranı ortalaması 0,799 ± 0,235 (0,018-1,003) ve yakalanma oranı 0,066 ± 0,015 (0,041-0,103)'dir. Jolly-Seber formülü uygulanan hayatta kalma ortalama değeri ise 0,9103, yakalanma oranı 0,666 ve popülasyona katılım oranı 0,09 ortalama değerlerine sahip olduğu bulunmuştur. Homa dalyanında açık popülasyon hesabına göre Jolly-Seber formülü ile ortalama popülasyon büyüklüğü 2.938 birey, süper popülasyon büyüklüğü 108.898 birey ve popülasyon yoğunluğu 0,009 (birey/m2) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the current situation of the population of the flathead grey mullet (Mugil cephalus, Linnaeus 1758) in Homa Lagoon between 2015-2016. In the study, length-weight compositions and relationships, age compositions, growth parameters, survival/death rates and population size parameters of the species were examined. The parameters were evaluated using weight and length measurements, tagging methods, and age estimation from fish scales. A total of 701 individuals were examined for the tagging method and 201 individuals were analyzed for age determination. For the group of tagging, the mean length was 35±08 cm (min-max: 18,2-53 cm), the mean weight was 668 g (min-max: 57-2040 g), also calculated Fulton's condition factor is found 1,33. For the age determination of individual group, the mean length was 30±04 cm (min-max: 18- 52,2 cm), the mean weight was 384 g (min-max: 65-1819 g) and Fulton's factor of condition values found as 1,24. Von Bertalanffy's growth parameters were calculated as L∞=90,16 cm, k=0,061 and t0=-0,459. The Mugil cephalus' survival rate was calculated in this study to be 0,99, along with its instantaneous mortality rate of 0,10, a total mortality rate of 0,304, mortality rate from fishing of 0,141, and exploitation rate of 0,463. The population size of the flathead grey mullet in Homa Lagoon was calculated according to both open and closed population principles. In 2015, the closed population size was 1425 ± 67,2 (1293 –1556) individuals and the annual catching rate was 0,0312, while in 2016 the population size was estimated to be 1217 ± 66,2 (1089 –1349) individuals and the annual catching rate was 0,0403. In the open population calculation, according to the Cormack-Jolly-Seber formula, the average annual survival rate for Mugil cephalus is 0,799 ± 0,235 (0,018-1,003) and the capture probability is 0,066 ± 0,015 (0,041-0,103). When Jolly-Seber formula was applied according to the same population principle, the average survival rate was 0,9103, the capture probability was 0,666, and probability of entrance was 0,09. Using the Jolly-Seber formula, the open population size computation in the Homa lagoon determined that the average population size was 2.938 individuals, the super population size was 108.898 individuals, and the population density was 0,009 (individuals/m2).