Kliniğimizde tanı koyulan ve takip edilen kronik lenfositer lösemi tanılı hastaların güncel kılavuzlar eşliğinde epidemiyolojik verilerinin ve sağkalımlarının geriye dönük olarak incelenmesi
Review of the epidemiological data and survival of patients diagnosed and followed in our clinic with current guidelines
  1. Tez No: 774252
  2. Yazar: MEHMET UYGAR AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ONUR KIRKIZLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniği'nde 2000-2021 yılları arasında takipli edilen 301 KLL hastasının epidemiyolojik ve klinik verilerinin, sitogenetik çalışmalarının sağkalıma etkilerini; standart ve yeni nesil tedavi ajanlarını karşılaştırmayı ve literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Bu uğurda hastalar yaş, cinsiyet, tanı yaşı, Rai ve Binet evrelemesi, CIRS skorlaması, Charlson skorlaması, sitogenetik çalışmalar, verilen tedavi sayısı, genel sağkalım, sekonder malignite gibi parametreler ile değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamız sonucu 181 (%60,1) erkek, 120 (%39,9) kadın olarak izlenmiştir. Hastaların medyan tanı yaşı ise 66,00 (56,00-73,00) olarak bulunmuştur. Çalışmada komorbidite skorlaması olarak CIRS ve Charlson kullanılmıştır. CIRS skoru 8,00 (5,00- 12,50) ve Charlson skoru 3,00 (2,00-5,00) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of epidemiological and clinical data and cytogenetic studies on survival of 301 CLL patients followed in Trakya University Faculty of Medicine Hematology Clinic between 2000-2021; We aimed to compare standard and new generation treatment agents and contribute to the literature. For this purpose, patients were evaluated with parameters such as age, gender, age at diagnosis, Rai and Binet staging, CIRS scoring, Charlson scoring, cytogenetic studies, number of treatments given, overall survival, and secondary malignancy. As a result of our study, 181 (60.1%) men and 120 (39.9%) women were followed. The median age of diagnosis of the patients was 66.00 (56.00-73.00). CIRS and Charlson were used as comorbidity scoring in the study. The CIRS score was calculated as 8.00 (5.00- 12.50) and the Charlson score as 3.00 (2.00-5.00).