Kronik hepatit B tanılı çocuk hastaların tanı, tedavi, takip ve prognozlarının retrospektif araştırılması
Retrospective evaluation of diagnosis, follow up, treatment and prognosis in naive children with chronic hepatitis B infection
- Tez No: 390738
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kronik hepatit B, çocuklarda asemptomatik taşıyıcılıktan siroza kadar ilerleyebilen, ergenlik çağında hepatoselüler karsinom ile karşımıza çıkabilen geniş spektrumlu kronik bir hastalıktır. Tedavisiz hastalar spontan serokonversiyona uğrayabilir. İnterferon merkezli tedavilerin çocukluk çağında sınırlı etkisi mevcuttur. Bu çalışmanın amacı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde Kronik Hepatit B tanısı ile izlenen hastaları değerlendirmek ve iki tedavi şeklinin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmada Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğimizde Ocak 2008 tarihi ile Aralık 2013 tarihleri arasında Kronik Hepatit B tanısıyla takip edilen 227 çocuk hasta incelendi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, biyokimyasal, serolojik ve virolojik özellikleri değerlendirildi. 227 hastadan 70 (%30,8)'i spontan serokonversiyon geliştirdi. Spontan serokonversiyon geliştirmeyen diğer 157 hastanın 49 (%31.2)' u monoterapi ve kombine terapi olarak iki farklı tedavi modeli ile tedavi edildi. Monoterapi grubu (grup 1); interferon alfa tedavisi verilen (5 MU/m2 doz, haftada 3 kez, subkütan enjeksiyon ile 6 ay) 25 hastadan oluştu, kombine terapi (grup 2) ise 12 ay lamivudin tedavisi (4mg/kg hergün, oral, maksimum 100 mg) ve interferon (5 MU/m2 doz, haftada 3 kez, subkütan enjeksiyon ile 6 ay) verilen 24 hastadan oluşmuştur. Tüm Testler Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Merkez Laboratuarlarında çalışıldı. İstatistiksel analiz bioistatistik anabilim dalında İBM SPSS version 20 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The spectrum of Chronic Hepatitis B infection in children ranges from asymptomatic carriage with minimal disease, to cirrhosis and risk of hepatocellular carcinoma in adulthood. Untreated infection may lead to natural seroconversion and reduced risk of further disease. Interferon-based therapies have limited efficacy in childhood. The aim of the present study was to evaluate naïve children with Chronic Hepatitis B infection and to compare the therapeutic efficacy of two different regimens in patients with Chronic Hepatitis B infection who had been followed-up in the Department of Pediatric Infectious Diseases of Cukurova University Faculty of Medicine. Patients and Methods: In this retrospective study, 227 naive children with chronic hepatitis B Chronic Hepatitis B infection who had been followed-up at the out-patient pediatric infectious disease clinics of Balcali Hospital from 2008 January to 2013 December were evaluated. These 227 children's demographic and clinical features; risk factors; biochemical, serological and virological feature were also evaluated. Of the total 227 pediatric patients who had Chronic Hepatitis B infection, while 70 ( 30.8% ) had spontanenous seroconversion, 157 (69.2%) did not have spontanenous seroconversion. Of the total 157 pediatric patients who had Chronic Hepatitis B infection, 49 ( 31.2% ) were treated with two different treatment modalities, 108 ( 68.8% ) had been followed-up with Chronic Hepatitis B infection. A total of 49 children were prospectively allocated to two random treatment groups i.e. monotherapy and combination therapy. In the monotherapy groups; 25 patients in the first group (Group 1) received interferon-alpha (IFN-α) in a dose of 5 MU/m², subcutaneous injection, thrice/weekly alone for 6 months. In the combination groups; 24 patients in the second group (Group 2) received Lamuvidin for 12 months (peroral, 4mg/kg per day dose, max.100 mg, daily) and IFN-α added to Lamuvidin for 6 months in a dose of 5 MU/m² (s.c., thrice/weekly ). All tests were done in the Laboratories of the Balcali Hospital of Cukurova University, Faculty of Medicine. Statistical analysis was performed by SPSS software program (version 20.0). Comparisons between the groups were made with Mann-Whitney U test, Chi square test, Ficher's Exact test, Kruskal-Wallis test. A two-tailed P value < 0.05 was considered significant. RESULTS In this study 227 naive children with Chronic Hepatitis B infection were evaluated retrospectively . Of the total 227 pediatric patients who have Chronic Hepatitis B infection, 70(30.8%) developed either spontaneous seroconversion or seroconversion during their six year follow-up period. Of 157 patients who did not develop spontaneous seroconversion, 49 were treated with two different treatment modalities as they met the treatment criteria. 56% of the patients were identified during family screening. The existence of hepatitis B in the family was 85,9%, maternal hepatitis B was 60,4% and vertical transmission rate was 54,6%. 74% of the patients were asemptomatic.