Türkiye ve Cezayir örneğinde karayolu peyzaj planlama, tasarım ve uygulamalarının karşılaştırılmalı olarak araştırılması
Comparative research of highway landscape planning, design and applications in the example of Turkey and Algeria
  1. Tez No: 774256
  2. Yazar: NAZLI ÖZKANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
İnsanlığın varoluşundan itibaren yer değiştirme, ulaşım ve erişim sürekliliğini korumuştur. Belirli amaçları gerçekleştirebilmek için karayolu planlaması, dünya üzerinde önem kazanmış ve giderek daha da geliştirilmiştir. Ancak bu gelişim peyzajın zarar görmesine, doğal ve kültürel peyzajın olumsuz yönde etkilenmesine neden olmuştur. Bu nedenle karayolu peyzaj planlama, tasarım ve uygulamalarının araştırılması gerekliliği doğmuştur. Ortak geçmişleri olan Türkiye, Cezayir ve Fransa'dan seçilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Manisa-İzmir Kesimi, Cezayir Tizi Ouzou Kentini Doğu-Batı Otoyolu'na bağlayan 48 km'lik bağlantı yolu ve Fransa A77 Otoyolu kapsamında hem bu ülkelerdeki peyzaj planlama yaklaşımları araştırılmış hem de bitkisel peyzaj tasarım ve uygulamaları detaylı olarak incelenmiştir. Saha çalışmaları ve arazi gözlem formlarıyla desteklenen araştırmada, Türkiye'de peyzaj planlama çalışmalarında eksiklikler göze çarparken, bitkisel peyzaj tasarım ve uygulamalarının Karayolları Teknik Şartnamesine uygun yapıldığı görülmüştür. Cezayir'de ise karayolları yapım işlerinde Türkiye merkezli firmalar çalışmasına rağmen bitkisel peyzaj tasarımının ve uygulamalarının yetersiz olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda karayolu peyzaj planlama, tasarım ve uygulamalarının geliştirilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Displacement, transportation and access have maintained their continuity since existence of humanity. In order to achieve certain goals, highway planning has gained importance in the world and has been developed more and more. However, this development caused the landscape to be damaged and natural and cultural landscape to be affected negatively. Therefore, the neccesity of investigating highway landscape planning, design and applications has arisen. Since Turkey, Algeria and France have common histories, as a research areas, Turkey Gebze-Orhangazi-İzmir Highway Manisa-İzmir Section, The Access Road Connecting Algeria Tizi Ouzou to East-West Highway and France A77 Highway selected. Landscape planning approaches in all three countries were researched and landscape design and applications were examined in detail. This research was supported by field studies and field observation forms. According to the results obtained, although there are some deficiencies about landscape planning in Turkey, landscape design and applications are in accordance with the Highways Technical Specification. In Algeria, Turkey-based companies wok in the construction of highways. However, nevertheless it has been determined that the landscapedesign and applications are insufficient. As a result of the research, suggestions were made for the development of highway landscape planning, design and applications.