Etki-dayanıklılık sistem güvenilirliği ve bir uygulama
Stress-strength system reliability and an application
  1. Tez No: 774258
  2. Yazar: ÖZGE BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN DEMİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, etki ve dayanıklılık rasgele değişkenlerinin Power Function ve Power Lomax dağılımlarından geldiği durumlar ele alınarak, ortak etki altındaki n bileşenli seri ve paralel sistemlerin etki-dayanıklılık güvenilirlik modellerinin elde edilmesi üzerine çalışılmıştır. Elde edilen güvenilirlik modellerinden yararlanılarak bazı özel durumlar için seri ve paralel sistemlerin güvenilirlikleri hesaplanmıştır. Etki-dayanıklılık modellerinin çeşitli alanlarda uygulanabilirliğini göstermek amacıyla tedarik zinciri sistemi, envanter kontrol sistemi ve çağrı merkezi sistemlerinin incelendiği üç uygulamaya yer verilmiş; etki ve dayanıklılık rasgele değişkenlerinin aynı veya farklı dağılımlardan geldiği varsayımları altında bu sistemlerin güvenilirlikleri hesaplanarak performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to obtain stress-strength reliability models of series and parallel systems with n components subjected to a common random stress. These models were obtained by assuming both stress and strength variables follow Power Function and Power Lomax distributions. By using the obtained models, reliabilities of series and parallel systems were computed for some special cases. In addition, three applications were presented in order to demonstrate the applicability of the stress-strength models in various fields such as supply chain, call center, inventory control management systems. The reliabilities of these systems were calculated under the assumptions that stress and strength variables follow same or different distributions and their performances were evaluated.