İmmünomodülatif biyomedikal tekstillerin geliştirilmesi
Development of immunomodulative biomedical textiles
- Tez No: 774315
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI DEMİR, DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışmasında, olarak oküler yüzey tümörü tedavisinde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmak üzere ilaç salınımı yapan protein yüklü biyotekstil modeli geliştirilmiştir. Bu kapsamda biyouyumlu olduğu bilinen %100 ipek liflerinden oluşan örme yüzeyler elde edilmiştir. Bu yüzeyler sentetik ve doğal hidrojeller ile kaplandıktan sonra elde edilen yapılar yapısal özellikleri, farklı hücre tipleri ile (THP1 monosit hücreleri, 3T3 fare fibroblast hücreleri ve A549 kanser hücreleri) in vitro koşullar altında hücre davranışı ve karakterizasyon testleri yapılmıştır. Ardından protein yükleme ve salım profillerinin gözlenmesi için farklı zaman aralıklarında ELISA analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm karakterizasyon testleri sonucunda amaç, immunomodulatif etkili bir biyotekstil modeli geliştirmektir. Bu modelin ilerleyen süreçte oküler yüzey tümörlerinin tedavisinde kullanım potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a drug-released protein-laden biotextile model was developed to be used as an alternative treatment method in the treatment of ocular surface tumors. In this context, knitted surfaces consisting of 100% silk fibers, which are known to be biocompatible, were obtained. After these surfaces were coated with synthetic and natural hydrogels, the structural properties, cell behavior and characterization tests were performed with different cell types (THP1 monocyte cells, 3T3 mouse fibroblast cells and A549 cancer cells) under in vitro conditions. Then, ELISA analyzes were performed at different time intervals to observe protein loading and release profiles. As a result of all these characterization tests, the aim is to develop an effective immunomodulatory biotextile model. This model has the potential to be used in the treatment of ocular surface tumors in the future.