An analysis of Hatay Arab Alevis' accounts of their relations with Syrian refugees in Hatay after Syrian crisis in 2012
2012 Suriye krizinden sonra Hatay Arab Alevileri'nin Hatay'daki Suriyeli mültecilerle olan ilişkilerine ilişkin algıları
  1. Tez No: 423332
  2. Yazar: OYA GÜRCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez 2012 Suriye krizinden sonraki Suriyeli göçmenlerin Hatay'daki mevcudiyetlerinin Hatay Arap Alevileri üzerindeki etkilerini Hatay Arap Alevilerinin algılarına bakarak analiz etmektedir. Bu çalışmada Türkiye genelinde azınlık durumunda olan etnik bir grubun Hatay'da yerel çoğunluğa sahipken Suriyeli Sünni mültecilerin Hataya gelmesiyle Hatay'daki mevcut yapısı üzerindeki etkilerini ve Hatay Arap Alevilerini nasıl etkilediğini sorgulamaktadır. Bundan dolayı, Hatay Arap Alevilerinin algılarına bakarak, bu çalışmada Hatay Arap Alevileri ile Suriyeli mülteciler arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkiler göz önüne alınmıştır. Hatay Arap Alevilerinin algılarını daha iyi anlamak için akademik literatürden etnisite üzerine yoğunlaşılmış ve grup algısı yorumlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca yerel Hatay Arap Alevilerin algılarını daha yakından incelemek için etnografik bir saha çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Hatay Arab Alevis' accounts on the presence of the Syrian refugees in Hatay after Syrian crisis in 2012. This study questions the influence of Syrian refugees on Hatay Arab Alevis who constitute a national minority in Turkey but a local majority in Hatay from the perspective of Hatay Arab Alevis. This study focuses on Arab Alevis' accounts of their social and economic relations with Syrians in Hatay within the context of political, social developments in Hatay. In order to understand perceptions, I utilize literature on ethnicity. Furthermore, to examine the perceptions of local Arab Alevis on Syrian refugees and the interactions between these two ethnic groups in social environment, ethnographic fieldwork is conducted in Hatay province using participant observation and interviews; I also made newspaper analysis.