Ambliyopi hastalarında beyinde görme ile ilgili yolaklar ve gri-beyaz cevherdeki mikroyapısal ve makroyapısal değişiklerin ileri manyetik rezonans görüntüleme teknikleri ile değerlendirilmesi
The evaluation of microstructural and macrostructural changes in gray-white matter and visual pathes in the brain in amblyopia patients with advanced magnetic resonance imaging techniques
  1. Tez No: 774388
  2. Yazar: AKİF AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Ambliyopi ile ilgili yapılan önceki çalışmalar, ambliyopi hastalarında nörolojik defisitle ilişkili beyindeki fonksiyonel, morfolojik, mikroyapısal ve kortikal değişiklikleri bildirmiştir. Fakat ambliyopinin altında yatan beyin disfonksiyonun patofizyolojisini açıklayabilecek TRACULA analizi ile beyaz cevherdeki (BC) mikroyapısal değişiklikler ve talamus çekirdek hacimleri araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı ambliyopi hastalarında TRACULA ve yolak tabanlı uzaysal istatistiksel analizi (TBSS) ile BC'deki mikroyapısal değişiklikleri ve FreeSurfer programı ile kortikal kalınlık ve talamus çekirdek hacimlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya herhangi bir tedavi almamış 15 ambliyopi hastası ve 12 yaş ve cinsiyet uyumlu kontrol grubu dahil edildi. Ana BC yollarındaki difüzyon parametrelerini [(Fraksiyonel Anizotropi (FA), Ortalama Difüzivite (MD), Radyal Difüzivite (RD), Aksiyel Difüzivite (AD)] ölçmek için TRACULA ve TBSS kullanıldı. 3B T2 ağırlıklı görüntüler üzerinden FreeSurfer programı kullanılarak kortikal kalınlık ölçüldü ve talamus segmentlere ayrılarak hacimsel ölçümler yapıldı. Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ambliyopi hastalarında sağ orta temporal ve lateral oksipital girusta kortikal kalınlık artışı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Several former studies about Amblyopia has shown relation between neurological deficit and functional, morphological, micro-structural and cortical alterations. However there have been no studies conducted on TRACULA analyses that may demonstrate microstructural alterations in white matter (WM) and volumes of thalamic nuclei, which may have a role in pathophysiology of amblyopia. This study with amblyopia patients aims to evaluate micro-structural alterations of WM via Tract-based spatial statistics (TBSS) and TRACULA along with volumes of thalamic nuclei and cortical thickness via FreeSurfer imaging software package. Materials and Methods: Previously untreated 15 amblyopia patients have been included to study, with 12 of similar age and gender as the control group. TRACULA and TBSS have been used to evaluate diffusion parameters of main WM tracts [Fractional Anisotropy (FA), Mean Diffusivity (MD), Radial Diffusivity (RD), Axial Diffusivity (AD)]. For measurement of cortical thickness and thalamic volumes, 3D T1-weighted images via FreeSurfer have been used. Results: In patient group, cortical thickness of right middle temporal and lateral occipital gyrus found increased (p0,05).