Tek taraflı ambliyopi hastalarında mikroperimetri ile fiksasyon stabilitesi, lokasyonu ve maküler sensitivite değerlendirilmesi
  1. Tez No: 601468
  2. Yazar: NİLAY BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ULVİYE YİĞİT, DR. BENGİ DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Tek taraflı ambliyopisi olan olgularda mikroperimetri ile yapılan makuler sensitivite ve fiksasyon paterni ölçümleri ile optik koherens tomografi (OKT) ile yapılan ganglion hücre kompleksi (GHK) ölçümünü değerlendirmek amaçlandı. Ayrıca bu ölçümlerin, normal göz ve ambliyop olguların sağlam gözünden alınan ölçümler ile karşılaştırılması, karşılaştırılan parametrelerde korelasyon olup olmadığının araştırılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, kliniğimizde takipli 5-18 yaş arası 30 ambliyop hasta ile polikliniğe başvuran aynı yaş grubundan 30 sağlıklı kontrol grubu alındı. Çalışmaya alınan olguların demografik özellikleri kaydedildi. Sikloplejik refraksiyon değerleri ve kayma açısı ölçümlerini içeren tam oftalmolojik muayene yapıldı. Mikroperimetri ile makuler sensitivite, fiksasyon stabilizasyon ve lokasyon değerleri ölçüldü. OKT ile alınan GHK bulguları kaydedildi. Bulgular: Ambliyopi grubunda çalışmaya dahil edilen hastaların 11'i (%36,66) kadın, 19'u (%63,3) erkekti; hastalar 5-18 yaş arasında olup yaş ortalamaları; 10,13±3,49'du. Kontrol grubundaki olguların 12'si (%40) kadın, 18'i (%60) erkekti; yaş ortalamaları; 11,53±2,7'ydi. Çalışmaya alınan tüm olgular, ambliyop olan (Grup 1, n=30) ve olmayan göz (Grup 2, n=30) ile kontrol grubunun sağ gözleri (Grup 3, n=30) olmak üzere toplam üç gruba ayrıldı. Mikroperimetri ile alınan makuler sensitive değerleri ortalaması; Grup 1'de 18,92±1,38, Grup 2'de 19,57±0,6, Grup 3'te 19,69±0,57 olarak hesaplandı ve bu fark istatiksel olarak anlamlı bulundu. (p=0,007). Fiksasyon lokasyonu; Grup 1' de 17 gözde predominant santral, 10 gözde zayıf santral, 3 gözde predominant ekzantrik bulundu. Grup 2'de 27 göz predominat santral, 3 göz zayıf santral olarak değerlendirildi. Grup 3'te ise 30 göz predominant santral olarak ölçüldü, yapılan istatiksel analizde anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess macular sensitivity and fixation pattern measured by microperimetry and ganglion cell complex (GCC) measured by optical coherence tomography (OCT) was aimed in cases with unilateral amblyopia. Also to compare these measurements between amblyopic eyes, fellow eyes and normal eyes and examine if there is a correlation between the parameters were aimed. Materials and Method: Thirty patients who followed in our clinic for amblyopia aged 5-18 years and 30 healthy people in the same age were enrolled. The demographic characteristics of the participants were recorded. They underwent full ophthalmological examination including cycloplegic refraction values and measurement of angle of deviation. Macular sensitivity, fixation stabilization and location values were measured using microperimetry. The GCC values evaluated by OCT were recorded. Results: In the amblyopia group, 11 (36.66%) were female and 19 (63.3%) were male. Their ages ranged between 5 and 18 years, with an average age of 10.13±3.49 years. In the control group, there were 12 (40%) female and 18 (60%) male, aging between 7 and 16 years with an average age of 11.53±2.7. Participants were divided into the three groups; eyes with amblyopia (Group 1, n=30), fellow eyes (Group 2, n=30) and the right eyes of the control group (Group 3, n=30). The mean macular sensitivity values measured by microperimetry were 18,92±1,38 in Group 1; 19,57±0,6 in Group 2; 19,69±0,57 in Group 3. This difference was found significant statistically between three groups (p=0.007). The fixation location were found predominant central in 17 eyes, poor central in 10 eyes, and predominant eccentric in 3 eyes in Group 1. Measurements of fixation location were predominant central in 27 eyes, poor central in 3 eyes in Group 2 and predominant central in 30 eyes in Group 3.