Elmalılı Hamdi Yazır ve İbn Âşûr'un bakış açısına göre Kur'ân'da haberi sıfatlar
Khabari attributes from the perspectives of Elmalılı Hamdi Yazır and İbn Aşur
- Tez No: 774407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İslam düşünce tarihinde derin fikrî ayrılıklardan biri de Kur'ân-ı Kerîm'de müteşâbih ayetler ve bu ayetlerin yorumu meselesi olmuştur. Özellikle selef diye isimlendirilen ilk dönem âlimlerinin bu tür naslara bakışı ile halef diye isimlendirilen sonraki dönem âlimlerinin bakış açısı arasında belirgin farklılıklar söz konusudur. Bu fikrî farklılıkların kelâm ve akaid alanındaki uzantıları tefsir sahasına da yansımıştır. Özellikle kelâmî arka planı olan bu mesele hakkında tefsirlerde geniş açıklamalar ve tartışma noktaları bulunmaktadır. Bu çalışma tefsir ve kelam ekollerinin Kur'ân ayetlerine bakış açısını etkileyen en önemli faktörlerden birisi olan muhkem-müteşâbih konusunu ele almıştır. Bu çalışma 20. yüzyılda Kur'ân tefsiri alanında ciddi katkılar sunmuş olan iki müfessirin müteşâbih ayetlere bakış açısını“haberî sıfatlar”bağlamında ele almaya çalışmaktadır. Araştırmanın ana konusu Türkiye'de“Hak Dini Kur'ân Dili”tefsiriyle haklı bir şöhrete ulaşan Elmalılı Hamdi Yazır'ın ve“Tefsiru't-Tahrîr ve't-Tenvîr”î adlı tefsirin müellifi Tunuslu müfessir Tahir b. Âşûr'un haberî sıfatlar konusundaki yorumlarını ortaya koymak, tefsir ve kelam tarihi açısından iki müellifin nerede durduğunu tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
One of the deep intellectual differences in the history of Islamic thought has been the issue of mutashabih verses in the Qur'an and the interpretation of these verses. There are significant differences between the viewpoints of the early scholars, who are called salaf“predecessors”, and the viewpoints of the later scholars, who are called khalaf“successors”. The extensions of these intellectual differences in the field of kalam and creed were also reflected in the field of tafsir. There are extensive explanations and discussion points in the tafsir about this issue, which has a theological background. This study deals with the issue of muhkam-muteshabih, which is one of the most important factors affecting the perspective of tafsir and kalam schools on the verses of the Qur'an. This study tries to deal with the perspectives of two commentators, who have made serious contributions to the field of Qur'anic commentary in the 20th century, on mutashabih verses in the context of“khabari attributes”. The main subject of the research is to reveal the interpretations of both Elmalılı Hamdi Yazır, who has gained a well-deserved reputation with his interpretation of Hak Dini Kuran Dili in Turkiye, and Tunisian Quran commentator Tahir b. Âşûr with his work Tefsîru't-Tahrîr ve't-Tenvîr around the khabari attributes and to determine where the two authors stand in terms of the history of tafsir and kalam.