Women's rising educational level but stable rate of labour market participation: The case of Turkish women
Kadınların artan eğitim düzeyi ve sabit istihdama katılım oranları: Türkiye'de kadınların durumu
  1. Tez No: 774423
  2. Yazar: ASLI ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VIKKI BOLIVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oxford
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kadınların yükseköğretime katılımındaki artışın işgücünde bir artışa yansıyacağını düşünmek mümkündür. Ancak, bu argüman bağlamında öncelikle işsizlik, geleneksel yapı ve toplumsal cinsiyet rollerinin durumunu göz önüne almak gerekir. Yüksek öğrenimli olmak işgücüne katılımın belirleyicilerinden biri olsa da, kadınlar için bu katılımın kesin bir göstergesi değildir. Bu çalışma, Türkiye'de kadınların yükseköğretime katılımlarındaki artışla eş zamanlı olarak stabil kalan istihdama katılım örüntülerini irdelemektedir. Öncelikle, özellikle evli kadınlara atfedilen geleneksel rollerin istihdama katılım olasılığını eğitim düzeyinden bağımsız olarak azalttığının ve yine bu rollerin bazı durumlarda kadınların yükseköğretime katılıma ilişkin motivasyonlarını kariyer odaklı olmaktan farklı yönde şekillendirebileceğinin altı çizilmiştir. Ayrıca, yükseköğretim katılımının aynı eğitim düzeyinden biriyle evlenme olasılığını yükselttiği ve gelecekte bu durumun ailenin gelir düzeyini artırma potansiyeline de değinilmiştir. Bununla bağlantılı olarak sonuçlar, yükseköğretime katılan kadınların istihdama katılım oranlarının da daha yüksek olduğunu göstermekle birlikte, bu etkinin evli olmakla ve yükseköğretim mezunu biriyle evli olma durumunda zayıfladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is sensible to think that any increase in the higher educational attainment level of women in a country will lead its women to increase their participation in the labour force. However, before claiming that, the determinants such as unemployment, tradition, universal and particular gender roles etc. should be considered. Although higher education is a determiner of being in the labour force, it does not particularly imply that highly educated women will be a part of the occupational sphere. This study investigates the increasing trend in educational attainment for Turkish women and the simultaneously stable rate of women's occupational participation. The study argues, firstly, that traditional values attached to the roles of particularly married women makes it less likely for women to work irrespective of their educational level, and also relatedly that women's motivations for attaining college can differ from being specifically career-oriented at times. Secondly, it is argued that obtaining a higher education increases the possibility of marrying someone with a similarly high level of education, thus potentially a better provider for the future family. Hence, the results presented in this thesis suggest that although higher educated women are more likely to be in paid work, the effect of education is substantially offset by marriage, and by having a highly educated husband.