Edirne'de toplumsal cinsiyet rollerinin boşanma kararı alma üzerine etkisi
The effect of gender roles on divorce decision making in Edirne
  1. Tez No: 774442
  2. Yazar: ÖZNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM OKUR DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Boşanma, çiftlerin evliliğini yasal olarak sonlandırmanın ötesinde bireyin yaşamını fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak etkileyen bir olgu ve toplumsal bir olaydır. Onarılamayacak bir evliliği sonlandırma fikri oluşurken kadın ve erkekler açısından farklı algılar ve değişkenler etkili olabilmektedir. Bu çalışmada Edirne'de yaşayan ve boşanma sürecinde olan kişilerin aldıkları kararlarda etkili olan toplumsal cinsiyet algıları, cinsiyete göre bunların değişkenlik gösterip göstermediği incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma deseni tercih edilmiş olup yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. 10 kadın 10 erkek katılımcı ile 20-40 dakika arasında süren görüşmeler yürütülerek elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları“tanışma ve evlilik süreçleri”,“evlilik yaşamı ve ortaya çıkan sorunlar”,“toplumsal cinsiyet algıları”ve“boşanma kararı almada etkili olan faktörler”olmak üzere 4 ana tema altındaki 14 alt temada değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; Edirne'de yaşayan ve boşanma sürecinde olan çiftleri boşanma kararına götüren süreçlerin flört dönemine kadar dayandığı, bu dönemden itibaren sağlıksız ilişki ve yıpratıcı tutumların ilişkiyi boşanma aşamasına sürüklediği, boşanma kararı alırken ise cinsiyete göre kişilerin yaşadıkları sorunların farklılık gösterdiği, hem kadın hem erkekler için boşanma sürecinin zorlu bir aşama olup aile desteğinin önem arz ettiği, toplumsal cinsiyet bağlamında özellikle kadınların bu süreçte daha çok zorlandığı, toplum tarafından desteklenmeye ve eleştirilmemeye ihtiyaç duyduğu, çalışmaya katılan kişilerin kendi çocuklarını cinsiyetçilikten uzak bakış açısı ile yetiştirmeye çalıştıkları, boşanma kararının aynı zamanda sosyolojik de bir karar olup toplumsal cinsiyet rollerinden etkilendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Divorce legally ends the marriage of couples and is a social event that affects the life of the individual physically, psychologically and socially. Different thoughts and variables can be effective for men and women in the decision to divorce. The aim of this study is to determine the effects of gender perceptions and the difference of these effects according to gender on the divorce decision of people living in Edirne. In this study, qualitative research design was preferred, semi-structured interview form was used and face-to-face interviews were conducted. The research results obtained from 10 female and 10 male participants were analysed by content analysis. The results of the study were evaluated in 4 main themes. These are“meeting and marriage processes”,“marriage life and emerging problems”,“gender perceptions”and“factors effective in making a divorce decision”. As a result of the research, the following results have been achieved: An unhealthy relationship that continues since the dating period can result in divorce. Different problems can be effective in the divorce decision of women and men. Since divorce is a difficult process for everyone, family support is very important in this situation. In the context of gender, especially women have more difficulties in this divorce process. Therefore, women need more support from the society during this process. In addition, the participants think that sexism is wrong in raising children. Finally, gender roles have definitely an impact on the decision to divorce.