Gelir dağılımı ve ekonomik büyüme açısından optimal kamu kesimi: Türkiye incelemesi
The optimal public section in terms of income distribution and economic growth: A review of Turkey
- Tez No: 774447
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT İNAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ortodoks iktisat görüşü, kamu kesimini kaynakları etkin kullanmamakla suçlayan bir anlayışa sahip olmuştur. Bu nedenle devlete minimal anlamda görevler yükleyip, piyasa ağırlıklı bir ekonomi sistemini savunmuşlardır. Ancak 1929 yılında yaşanan büyük buhranın ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri, kamu kesiminin uygulayacağı genişletici maliye politikaları sayesinde azaltılabilmiştir. Böylece 1929 yılından sonra kamu kesiminin boyutu genişlemeye başlamıştır. Peki, kamu en fazla ne kadar büyüyebilirdi? Birçok iktisatçı bu konunun üzerinde araştırmalar gerçekleştirmiştir. Araştırmalar neticesinde kamu kesiminin boyutu, ekonomik büyümeyi maksimum yapacak ve gelir dağılımında adaleti en iyi şekilde sağlayacak bir noktada durdurulmalıydı. Bu noktanın belirlenmesi optimal kamu kesimi kavramını gündeme getirmiştir. Optimal noktanın tespiti için kamu kesiminin boyutunun hesaplanması gerekmektedir. Kamunun ekonomi içerisindeki büyüklüğü birkaç farklı yöntemle hesaplanmaktadır. Bu yöntemlerden en yaygın olarak kullanılanı kamu harcamalarıdır. Kamu harcamalarının GSYİH içerisindeki payı bize kamu kesiminin boyutunu vermektedir. Tam ve kesin bir kamu büyüklüğü ortaya koymak imkânsız olmakla beraber, hesaplamaya dâhil edilen farklı değişkenler sonucun yorumlanmasına etki etmektedir. Kamu tarafından gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde kamu kesiminin sahip olduğu büyüklük ile ekonomik büyüme ve gelir dağılımında adalet arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla çalışmanın sonunda bir analiz gerçekleştirilmiştir. Kamu sektörü büyüklüğünü temsilen faiz dışı kamu harcamalarının GSYİH içerisindeki payı kullanılmıştır. Buna göre; kişi başına gelir ve beşeri sermayedeki artış kamu büyüklüğünü destekleyen etkenlerdir. Ancak gini katsayısı ile kamu büyüklüğü arasında negatif bir ilişki vardır. Gini katsayısının artması yani gelir dağılımının bozulması kamu büyüklüğünü azaltır. Tüm bunlara ilaveten kişi başına gelir düzeyi ve faiz dışı transfer harcamalarının artması gelir dağılımını düzeltici bir etkiye sahiptir. Ancak cari kamu harcamaları gelir dağılımda adaleti bozmaktadır. Kamu kesimi tarafından yapılan harcamaların azaltılması kamu büyüklüğünü optimum noktaya yaklaştıracaktır. Bunun yanında gerçekleştirilecek diğer harcamalarında en az maliyetle yüksek çıktı sağlanan verimli harcamalar olması gerekir. Verimlilik artışı için gerekli teknik ve mali sistem güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The orthodox economic view had an understanding that accused the public sector of not using resources effectively. For this reason, they put minimal duties on the state and advocated that a large part of the economy should be operated by the market economy. However, the negative effects of the great depression experienced in 1929 on the economy could be reduced thanks to the expansionary fiscal policies to be implemented by the public sector. Thus, after 1929, the size of the public sector began to expand. So, how much could the public grow? Many economists have conducted research on this issue. As a result of the researches, the size of the public sector should have been stopped at a point that would maximize economic growth and ensure justice in the distribution of income in the best way. The determination of this point has brought the concept of the optimal public sector to the agenda. In order to determine the optimal point, the size of the public sector needs to be calculated. The size of the public in the economy is calculated by several different methods. The most widely used of these methods is public expenditures. The share of public expenditures in GDP gives us the size of the public sector. Although it is impossible to provide an exact and precise public size, the different variables included in the calculation affect the interpretation of the result. An analysis was carried out at the end of the study in order to determine the relationship between the size of the public sector as a result of the activities carried out by the public sector, economic growth and fairness in income distribution. The share of primary public expenditures in GDP is used to represent the size of the public sector. According to this; The increase in per capita income and human capital are factors that support public size. However, there is a negative relationship between the gini coefficient and public size. An increase in the Gini coefficient, that is, the deterioration of income distribution, reduces the size of the public. In addition to all these, the increase in per capita income and non-interest transfer expenditures has a corrective effect on the income distribution. However, current public expenditures have a distorting effect on income distribution. Reducing public expenditures will bring the size of the public closer to the optimum point. In addition, other expenditures to be realized must be efficient expenditures that provide high output with the least cost. The technical and financial system necessary for increased productivity should be strengthened.