Eski Ankara ve Ulus tarihi kent merkezinde, koruma – ıslah ve dönüşüm planları üzerine bir araştırma
A research on conservation-rehabilitation and transformation plans in the old Ankara and the Ulus historical city center
  1. Tez No: 774470
  2. Yazar: HABİP TOLGA KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Koruma planlaması tarihi kent merkezleri için büyük bir öneme sahiptir. Ulus tarihi kent merkezi de hem tarihi hem de planlama geçmişi ile tarihi kent merkezleri arasında çok özel bir yere sahiptir. Ulus tarihi kent merkezi için 1990 yılında yapılan koruma-ıslah planı bölgenin ihtiyaçlarına yönelik bir anlayışla yapılmıştır. Ancak yapılan bu ilk koruma planı kısmen uygulanma olanağı bulmuş ve 2005 yılında iptal edilmiştir. İptal edilen plandan sonra yeni bir koruma planı yapılan Ulus için bu dönemden sonra korumadan daha çok yenileme anlayışının hakim olduğu görülmektedir. Yapılan ikinci koruma planı ise çeşitli kurumların itirazları sonucunda 2007 yılında iptal edilmiştir. İptal edilen ikinci plandan sonra 2013 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi UTTA&İlçan ortaklığı ile yeni bir plan yaptırmıştır. Ancak yapılan bu plan da ilerleyen süreçte açılan davalar neticesinde iptal edilmiştir. Yapılan bu koruma planlarının uluslararası koruma ilkelerine, kendi içlerindeki tutarlıklara, barındırdıkları koruma önerilerine ve Türkiye'de bulunan koruma kanunlarına göre göre değerlendirmesi yapıldıktan sonra UTKM için bir an önce koruma-ıslah anlayışını ve uluslararası koruma ilkelerini içeren bir plan yapılması gerekliliği olduğu çalışma sonucunda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Conservation planning has a great importance for historical city centers. Ulus historical city center has a very special place among historical city centers with both its historical and planning background. The conservation-rehabilitation plan for the historical city center of Ulus was made in 1990 with an understanding of the needs of the region. However, this first conservation plan was partially implemented and was canceled in 2005. For Ulus, which a new conservation plan was made after the canceled plan, it is seen that the concept of renewal is dominant rather than protection after this period. The second protection plan was canceled in 2007 as a result of the objections of various institutions. After the canceled second plan, in 2013, Ankara Metropolitan Municipality had a new plan made with the partnership of UTTA & İlçan. However, this plan was canceled as a result of lawsuits filed in the following period. After the evaluation of these conservation plans according to the principles of international protection, their consistency, the protection proposals they contain and the protection laws in Turkey, it has been revealed as a result of the study that there is a need for UTKM to make a plan that includes the understanding of protection-rehabilitation and international protection principles as soon as possible.