Ankara'da eski kent dokusunun korunması kapsamında İnan Sokak örneklemesi
The conception of preservation of traditional citty pattern in Ankara. A key study on İnan Street
- Tez No: 34648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Şubat 1994 ÖZ Ülkemizde; Ülkemiz için hala yeni sayabileceğimiz ve halka maledilmemis bir olgu olan bliyUk boyutlu korumacılığa ilgi, 1930' lu yıllardan sonra duyulmaya başlanmış, böylece; tek yapı korumacılığının yanısıra, kendileri anıt olmayan ancak bir arada tarihi, geleneksel ve görsel değer taşıyan kentlerin, mahallelerin ve sokakların da korunmaları gerektiği konusu gündeme gelmiştir. Geleneksel konut dokusunun korunması, sağlıklaştırılması ve geliştirilmesine ilişkin olarak yapılan çalışmalar son yıllarda giderek artmaktadır. Geleneksel konut dokusunun yoğun olduğu kentlerimizden biri de Ankara'dır. Ankara'da eski kentin merkezini oluşturan Ulus, Kale, Hergelen Meydanı, Ulucanlar gibi bölgelerde geleneksel konut dokusu giderek yokolmaktadır. Bu çalışmada, kent içindeki tarihi çevrelerin korunması ve geliştirilmesi ile ilgili olarak korumacılık ve sağlıklaştırmanın sokak özelindeki boyutu araştırılmıştır. Tezin amacı; Ankara'da istiklal Mahallesi içinde yer alan inan Sokakla birlikte Eskici ve Kargı Sokakların bir bölümlerinin halihazır durumlarını saptayarak perspektiflerinin korunması, restorasyonları ile birlikte kente kazandırılmalarını ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktarılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Large scale preservation, which first acquired significance in the 1930s, is a relatively new concept in TUrkiye. In addiaton to preserving individual buildings, attention has now turned to the necessity of protecting streets, districts and even whole towns and cities because of their historical, traditional and visual value. An increasing number of stadies have been undertaken into the preservation of traditional housing patterns and the provision of modern utilities buildings in those areas. Ankara is a city particularly rich in traditional patterns of Turkish housing. This, however, is gradually disappearing in such districts of the old city centre as Ulus, Kale, Hergelen Meydanı and Ulucanlar. The research presented in the study is mainly concerned with the preservation of this historical environment through street-scale conservation. This thesis aims to describe the existing condition of Inan Street, together with parts of Eskici and Kargı Streets, in Ankara's istiklal district, to enrich the city by preserving their appearance and to pass them on to future generations.