Prediyabetik ve tip 2 diyabetli bireylerde kronik hastalıklara uyum ve fiziksel aktivite düzeyinin HBA1C ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adaptation to chronic diseases physical activity levels and HBA1C in indivand iduals with prediabetic and type 2 diabetes
  1. Tez No: 774509
  2. Yazar: HATİCE BETÜL KETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY, UZMAN FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada prediyabetik ve tip 2 diyabetli bireylerde kronik hastalıklara uyum ve fiziksel aktivite düzeyinin HbA1c ile ilişkisinin değerlendirmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup, Konya Şehir Hastanesi Endokrinoloji Polikliniklerine 1 Mart 2022 -30 Nisan 2022 tarihleri arasında takip ve tedavi amacıyla başvuran 303 hasta ile yapıldı. Çalışmaya; 18-69 yaş arası çalışma için onamı alınmış, kooperasyon ve oryantasyonu tam, en az 1 yıldır prediyabetik olan bireyler ve en az 1 yıldır tip 2 diyabet tanılı olan bireyler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri tarafımızca hazırlanan Sosyo-demografik Veri Toplama Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Boy, kilo ve vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümleri yapılarak kaydedildi. Katılımcıların son 3 ayda bakılan açlık kan şekerleri (AKŞ) ve Glikolize Hemoglobin (HbA1c) değerleri not edildi. HbA1c düzeyinin %5,7–6,4 arasında olması prediyabet kabul edildi. HbA1c düzeyinin ≥%6,5 olması diyabet kabul edildi. Diyabetik grupta HbA1c düzeyinin ≥%8,5 olması ikili tedavi başlanmasını gerektirdiği için ve kötü glisemik kontrol grubuna girdiği için sınır kabul edildi. Katılımcılar HbA1c düzeylerine göre 3 grupta; prediyabetik (HbA1c ≤6,4), iyi-orta kontrollü diyabetik (HbA1c 6,5-8,4), kötü kontrollü diyabetik (HbA1c ≥8,5) olarak sınıflandırıldı. Fiziksel aktivite düzeylerini saptamak için Birinci Basamakta Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF) uygulandı. Katılımcıların kronik hastalığa uyum düzeyi“Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği”ile değerlendirildi. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi. Anlamlılık p0,05). Sonuç: Bu çalışmada prediyabetik ve tip 2 diyabetli bireylerin büyük çoğunluğunun fiziksel aktivite düzeyleri düşük bulunmuş olup HbA1c düzeyleri ile arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Kronik hastalığa uyum düzeyleri ile HbA1c düzeyleri arasında da anlamlı ilişki saptanmadı. Ancak sonuçlar her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı olmasa da uygulanması kolay ve pratik testler olan BBFAA, UFAA-KF ve Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği ile alınan sonuçların yol gösterici olduğu gözlendiğinden günlük pratikte daha sık kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; It was aimed to evaluate the relationship between adaptation to chronic diseases and physical activity levels and HbA1c in ındividuals with prediabetic and type 2 diabetes. Materials and Methods: This study was planned as a single-center, descriptive and cross-sectional study and was conducted with 303 patients who applied to Konya City Hospital Endocrinology outpatient clinics between March 1 and April 30, 2022 for follow-up and treatment. Individuals aged between 18-69 years, who were prediabetic for at least 1 year of cooperation and orientation, and who had been diagnosed with type 2 diabetes for at least 1 year, were included in the study. The sociodemographic data of the participants were questioned by face-to-face interview technique using the Socio-demographic Data Collection Form prepared by us. Height, weight and body mass index (BMI) measurements were made and recorded. Fasting Blood Glucose (FBG) and Glycolyzed Hemoglobin (HbA1c) values of the participants, which were measured in the last 3 months, were noted. An HbA1c level of 5.7–6.4% was considered prediabetes. An HbA1c level of ≥6.5% was considered diabetes. An HbA1c level of ≥8.5% in the diabetic group was accepted as the limit because it required dual therapy and was included in the poor glycemic control group. Participants were in 3 groups according to their HbA1c levels; They were classified as prediabetic (HbA1c ≤6.4), well-moderately controlled diabetic (HbA1c 6.5-8.4), poorly controlled diabetic (HbA1c ≥8.5). General Practice Physical Activity Questionnaire (GPPAQ) and International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ- SF) were applied to determine physical activity levels. The level of adaptation to chronic disease of the participants was evaluated with the“Chronic Disease Adjustment Scale”. The data obtained as a result of the research were analyzed in computer environment with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package program. Significance was evaluated at the p0.05). Conclusion: In this study; The physical activity levels of the majority of individuals with prediabetic and type 2 diabetes were found to be low, and no significant correlation was found between HbA1c levels. There was no significant relationship between the levels of adaptation to chronic disease and HbA1c levels. However, although the results were not statistically significant, it was concluded that since the results obtained with the GPPAQ, IPAQ- SF and Chronic Disease Adjustment Scale, which are easy to apply and practical tests, were observed to be instructive, they could be used more frequently in daily practice.