Prediyabetik ve tip 2 diyabetik bireylerde SLOX-1 ve 25 hidroksi vitamin D3 düzeylerinin mikrovasküler komplikasyonlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of effects ofSLOX-1 and 25 hydroxy vitamin D3 levels on microvascular complications i̇n prediabetic and TYPE 2 diabetic individuals
- Tez No: 523195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN GÜNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı endotel hasarında dolaşıma salınan sLOX-1 düzeyini prediyabetik ve tip 2 diyabetik bireylerde karşılaştırarak erken dönem mikrovasküler hasardaki rolünü değerlendirmek ve 25 hidroksi vitamin D3 düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem:Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran tanısı Amerikan Diyabet Derneği tanı kriteleri esas alınarak konulan 27 prediyabetik ve 27 tip 2 diyabetik hasta ve herhangi bir kronik hastalık ve ilaç alım öyküsü 26 sağlıklı gönüllü toplam 80 bireydahil edildi. Açlık kan glukozu, üre, kreatinin, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL düzeyleri fotometrik yöntem; HbA1c düzeyi iyon değişimli yüksek performanslı likid kromatografi yöntemi; sLOX-1 düzeyleri ELISA metoduve25 hidroksi vitamin D3 düzeyleri likit kromotografi tandem kütle spektrometri yöntemi ile ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 17.0.1 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the role of circulating sLOX-1 in endothelial damage in prediabetic and type 2 diabeticpatients, and assessing its role early microvascular damage and investigating its association with 25 hydroxy vitamin D3 levels. Materials and Methods: 27 pre-diabetic and 27 type 2 diabetic patients diagnosed according to the American Diabetes Association diagnostic criteria who were admitted to the Health Sciences University Okmeydani Education and Research Hospital department of Internal Medicine Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic were included in this study.on the other hand 26 healthy volunteers who do not have any chronic disease and do not use any medication were also included in this study. A total of 80 volunteers were investigated in this study. Fasting blood glucose, urea, creatinine, total cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol levels were measured by photometric method; HbA1c level ion exchange HPLC (high performance liquid chromatography) method; sLOX-1 levels were determined by ELISA method; 25 hydroxy vitamin D3 levels were measured by liquid chromatography tandem mass spectrometry. Statistical analysis of the data was performed with the SPSS 17.0.1 packet program.