Tüketici ve uzmanların değerlendirmesiyle COVID-19 döneminin e-ticaret sektörüne etkileri
- Tez No: 774565
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1995 yılında dünya çapında geliştirilen ilk uygulamalar ve 1997 yılında Türkiye'de temelleri atılan e-ticaret, tüketicilere her zaman, her yerde alışveriş yapma imkanı sunarken, işletmelerin sanal mağaza kurmasına ve işletme maliyetlerini karşılamasına, bu sayede de küresel ölçekte müşteri pazarına ulaşabilmesine olanak tanımaktadır. Çin'de 2019 yılında ortaya çıkan, daha sonra tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını, vaka sayılarında görülen hızlı artış sebebiyle enfeksiyon riskini her geçen gün artırmış, bu yüzden de insanların evde geçirdikleri süreyi artırmıştır. Covid-19 salgın süreci nedeniyle vaka sayıları arttıkça her sektör bu durumdan farklı şekilde etkilendi. İşletmelerin aldığı tedbirler doğrultusunda restoran, kafe ve alışveriş merkezlerinin geçici süreliğine kapatılmış, market, iş yerleri ve bankaların çalışma saatlerinde olan değişimler sebebiyle müşterilerin satın alma ve ticaret alışkanlıkları değişmiştir. Fiziksel alışverişten sanal alışverişe yönelim müşterilerin enfeksiyon riskini en aza indirgemek ve sosyal mesafeyi koruyabilmesi için gerçekleşmiştir. Tam kapanmanın ve kısıtlı kapanmanın olduğu dönem boyunca e-ticaret yöntemleriyle mağazalar ve marketler müşterilerin alışveriş yapabilmesine imkân sağlamıştır. Salgın sürecinin işletmecilere ve müşterilere gösterdiği sonuç, e-ticaretin birçok açıdan önemli bir çözüm yöntemi olmasıdır. Çalışmada, ilgili alanda yapılan ulusal ve uluslararası yayınlar incelenmiş ve anket yöntemiyle pandemi sürecinde müşterilerin değişen alışkanlıkları incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, yapılan görüşmeler doğrultusunda uzman görüşleri alınarak e-pazaryerleri, sosyal ticaret ve medya, sanal müzayedeler gibi e-ticaretin farklı alanları hakkında görüşmeler yapılmıştır. Salgın döneminde yapılan anket tüketiciler açısından, yapılan görüşmeler ise kurumlar açısından e-ticaretin güncel durumunu incelemek amacıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
First applications of the electronic commerce developed around the world in 1995, the foundations of which were laid in Turkey in 1997, provide consumers with the opportunity to shop anytime, anywhere, and enable businesses to establish virtual stores and meet operating costs, thus reaching the customer market on a global scale. The Covid-19 epidemic, which emerged in China in 2019 and then spread to the whole world, has increased the risk of infection day by day due to the rapid increase in the number of cases, thus increasing the time people spend at home. As the number of cases increased due to the Covid-19 epidemic process, each sector has affected differently. In line with the measures taken by the enterprises, restaurants, cafes and shopping centers were temporarily closed, and the purchasing and trade habits of the customers changed due to the changes in the working hours of the markets, workplaces and banks. The shift from physical shopping to virtual shopping has been realized in order to minimize the risk of infection for customers and to maintain social distance. During the period of full closure and limited closure, stores and markets provided the opportunity for customers to shop with e-commerce methods. The result of the epidemic process to operators and customers is that e-commerce is an important solution method in many respects. In the study, national and international publications in the relevant field were examined and the changing habits of customers during the pandemic process were examined with the survey method. In addition, in this study, interviews were held about different areas of e-commerce such as e-marketplaces, social commerce and media, virtual auctions by taking expert opinions in line with the interviews. The survey conducted during the epidemic period was applied to consumers, and the interviews were applied to examine the current status of e-commerce in terms of institutions.