Türkiye'de genel kolluk-özel güvenlik entegrasyonu: KAAN projesi örneği
General law enforcement-private security integration in Turkey: KAAN project
- Tez No: 774566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN DİNGİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada KAAN projesinin genel kolluk ve özel güvenlik çalışanları arasındaki farkındalık düzeyinin ve bu farkındalığın demografik değişkenlere göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılmak üzere, araştırmacı tarafından kişisel bilgi formu, KAAN Projesi Farkındalık Ölçeği ve KAAN Projesi Soru Formu geliştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi iki gruptan oluşmaktadır. 102 kişilik birinci araştırma grubuna 8 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve KAAN Projesi Farkındalık Ölçeği, 12 kişiden oluşan ikinci araştırma grubuna ise kişisel bilgi formu ve KAAN Projesi Soru Formu uygulanmıştır. Birinci araştırma grubuna uygulanan anket formunda elde edilen verilere bağımsız örneklem t testi ve tek faktörlü ANOVA testi, ikinci araştırma grubundan elde edilen verilere de betimsel analiz uygulanmıştır. Analizler sonucunda, katılımcıların KAAN projesinden haberdar olduğu fakat projenin ayrıntıları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları, özel güvenlik görevlilerinin KAAN projesi farkındalık düzeyinin genel kolluk görevlilerinin KAAN projesi farkındalık düzeyinden daha yüksek olduğu, 20-30 yaş arası katılımcıların en yüksek KAAN projesi farkındalık düzeyine sahip olduğu, büyükşehirlerde görev yapan katılımcıların il ve ilçelerde görev yapanlara göre daha yüksek KAAN projesi farkındalık düzeyine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, katılımcıların görüşüne göre, KAAN projesinin amaçlarının, suça bir an önce müdahale edilmesini sağlamak, genel kolluk ve özel güvenlik arasındaki iş birliğini arttırmak, özel güvenlik görevlilerinin sahada daha çok faydalı olmasını sağlamak, güvenlik hizmetinin kalitesini arttırmak ve özel güvenlik görevlilerinin asayişi sağlama hizmetlerine karşı aidiyet duygusunu geliştirmek olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak, katılımcılar KAAN EGM mobil uygulamasının birçok yönden eksiği bulunduğunu ve uygulamanın özel güvenlik görevlilerini teşvik edecek biçimde geliştirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Son olarak, KAAN projesiyle ilgili farkındalığın arttırılması için hem genel kolluk hem de özel güvenlik görevlileri için eğitim, seminer ve konferanslar düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the level of awareness among general law enforcement and private security officers of the KAAN project and whether this awareness changes according to demographic variables. Personal information form, KAAN Project Awareness Scale and KAAN Project Questionnaire were developed by the researcher for this study. The sample of the research consists of two groups. The personal information form and KAAN Project Awareness Scale consisting of 8 items were applied to the first research group of 102 people, and the personal information form and KAAN Project Questionnaire were applied to the second research group consisting of 12 people. Independent sample t-test and one-way ANOVA test were applied to the data obtained in the questionnaire form previously applied to the first research group, and descriptive analysis was applied to the data obtained from the second research group. The analysis demonstrate that the participants are aware of the KAAN project but do not have enough information about the details of the project; the awareness level of the KAAN project of the private security officers is higher than the level of awareness of the KAAN project of the general law enforcement officers, and the participants between the ages of 20-30 have the highest level of KAAN project awareness. It is concluded that the participants working in metropolitan cities have a higher level of awareness of the KAAN project than those working in provinces and districts. In addition, the participants hold that the KAAN project serves to ensure immediate intervention to the crimes, to increase the cooperation between the general law enforcement and the private security, to ensure that the private security guards are more efficient in the field, to increase the quality of the security service and to provide the security services of the private security guards to develop a sense of belonging. In addition, the participants stated that the KAAN EGM mobile application has many shortcomings and that the application should be developed to encourage private security officers. Finally, it has been suggested to organize trainings, seminars and conferences for both general law enforcement and private security officers in order to raise awareness about the KAAN project.