Denizcilik sektöründe yükselen bir girişimcilik trendi: Marin marketler ve Muğla yöresinde bir araştırma
A rising entrepreneurship trend in the maritime sector: A research in marin markets and Muğla region
- Tez No: 774597
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya ticaretine yön veren denizcilik sektöründe deniz turizmi özelinde nihai müşteriye ulaşmada birer tedarikçi konumunda bulunan marin marketlerin, dünyadaki ve ülkemizdeki yeri ile birlikte Muğla yöresindeki mevcut durumunun ve potansiyelinin belirlenmesine yönelik bu çalışmada, denizcilik sektörünün ekonomik boyutunun yanı sıra yöresel boyutu da düşünülerek girişimcilik kültürüne olan etkisiyle birlikte sektör dâhilinde yapılan görüşmelerle pazar analizi yapılmaya çalışılmıştır. Yaklaşık 1.500 km kıyı şeridi bulunan Muğla il genelinde artan denizcilik faaliyetleri ile birlikte, hedef bölgede ve yakın çevresindeki bu faaliyetlere dair mevcuttaki marin marketlerin sektör ihtiyacını karşılama durumu, tedarikçi ve müşteri boyutu, gelişen teknoloji ile birlikte artan maliyetler de düşünüldüğünde sürdürülebilirlik boyutu, karşılaşılan güçlükler ve sektörün iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri gibi konularda araştırma ve değerlendirmeler yapılarak doğrudan ekonomiye katkıda bulunabilecek bir çalışma olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the current situation and potential of the marine markets in the world and in our country, as well as the place in the world and in our country, the marine market, which is a supplier in the maritime sector, which directs the world trade, and the potential of the maritime sector, considering its local dimension as well as the economic dimension of the maritime sector, its impact on the entrepreneurship culture. Along with this, market analysis has been tried to be made with the interviews made within the sector. With the increasing maritime activities throughout the province of Muğla, which has a coastline of approximately 1,500 km, the current marine markets in the target region and its immediate surroundings meet the sector's needs, the supplier and customer dimension, the sustainability dimension, the difficulties encountered, and the increasing costs with the developing technology. It is aimed to be a study that can directly contribute to the economy by conducting research and evaluations on issues such as solution suggestions for the improvement of the sector.