Gamma yakın-halkaların bipolar esnek idealleri
Bipolar soft ideals of gamma near-rings
  1. Tez No: 774596
  2. Yazar: SEHER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bilimsel çalışmaların ilerlemesiyle birlikte belirsizlik içeren problemler ortaya çıkmıştır. Klasik matematik, bu belirsizlik içeren problemleri anlamlandırmada ve modelleyebilmede yetersiz kalmıştır. Bu yetersizlikten dolayı bilim insanları yeni teoriler ortaya atmıştır. Bunlardan biri esnek küme teorisidir. Esnek küme teorisi ilk olarak Molodtsov tarafından çalışılmıştır. Daha sonra birçok araştırmacı esnek kümeleri kullanarak farklı alanlarda çeşitli çalışmalar yapmışlardır. Bu tez çalışmasında ilk olarak cebirle ilgili temel tanım ve teoremlere yer verildi. Sonrasında gamma halkalar, yakınhalkalar, gamma yakın-halkalar ve esnek kümeler tanım ve teoremlerle incelendi. İkinci bölümde bazı bipolar esnek yapılar araştırıldı. Bunlar sırasıyla bipolar esnek kümeler, bipolar esnek gruplar ve yakın-halkalarda bipolar esnek ideallerdir. Daha sonra bir gamma yakın-halkanın bipolar esnek idealleri tanımlandı. Bu cebirsel yapının bazı temel özellikleri incelendi. Bipolar esnek idealler yardımıyla bipolar esnek koset kümesi oluşturuldu ve bu kümenin bir gamma yakın-halka olduğu gösterildi. Devamında bipolar esnek koset kümesi yardımıyla bipolar esnek küme tanımlandı ve bu kümenin bir bipolar esnek ideal olduğu gösterildi. Son olarak gamma yakın-halkanın bipolar esnek idealleri yardımıyla bir fonksiyon tanımlandı ve bu fonksiyonun gamma yakın-halka epimorfizma olduğu gösterilerek tez çalışması sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
With the advancement of scientific studies, problems involving uncertainty have emerged. Classical mathematics was insufficient to model or make sense of these uncertain problems. Due to this insufficiency, scientists have put forward new theories. One of them is the soft set theory, which was first studied by Molodtsov. Then, many researchers have done various studies in different fields using soft sets. In this thesis, first of all, basic definitions and theorems about algebra were given. Afterward, gamma rings, near-rings, near-gamma-rings and soft sets are examined with definitions and theorems have been studied. In the second part, some bipolar soft structures such as bipolar soft sets, bipolar soft groups, and bipolar soft ideals in near-rings were investigated. In addition to this, bipolar soft ideals of a gamma near-ring were defined. Some basic properties of this algebraic structure have been analyzed. Bipolar soft coset set was defined with the help of bipolar soft ideals and this set was shown to be a gamma nearring. Finally, a function was defined with the help of bipolar soft ideals of a gamma nearring and this study was concluded by showing that this function is a gamma near-ring epimorphism.