Bireysel yenilikçilik düzeyi analizi: Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu örneği
Individual innovation level analysis: Samsun 19 Mayıs Police Vocational School case
  1. Tez No: 774604
  2. Yazar: HAKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yenilikçilik, bireylerin yeniliği hazmetme süresince, yeniliklere karşı alınan tavırları veya bu yaklaşımları kişisel açıdan değerlendirildiğinde; bireylerin yenilikçiliğe bakış açıları, toplumsal, kültürel değerleri ve küresel özellik taşıyan yaşamsal faaliyetlerini sürdürdükleri ortamlarında, karşılaştıkları değişikliklere karşı sağlıklı ve dengeli bir uyum süreci sağlamaları bakımından önem arz etmektedir. Bireysel yenilikçilik, bir yeniliği özümsemek, geliştirmek ya da uyum içinde faaliyete geçirmek olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmada, Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin, yenilikçi, gelişime açık, kişisel beceri ve yetenekleri doğrultusunda, mesleki karakterlerini oluşturmalarına katkıda bulunmak istenmiştir. Öğrencilerin mesleki faaliyetlerine hazırlık sürecinde mesleklerinde karşılaşacakları problemlerin nedenlerinin belirlenmesinde hızlı ve pratik karar verebilme ve sorun çözme yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamak, ayrıca mesleki veya kişisel hatalarının minimum seviyeye indirgemek ile birlikte polislik mesleğine duyulan saygınlığın artmasını, yenilikçi ve araştırmacı yönlerinin daha verimli ve ileri düzeyde oluşmasına zemin hazırlama amacıyla meslek öncesi bireysel yenilikçilik düzeylerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmada, Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu'nda eğitim gören 416 öğrenci ana kütleyi oluşturmakla birlikte, örneklem sayısının % 95 güven aralığında en az 200 öğrenci olacağı hesaplanmıştır. Rastgele örneklem yöntemiyle çalışmaya 375 öğrenci katılımı gerçekleşmiş ve 41 öğrenci ise çeşitli mazeretlerle çalışmaya katılmak istememiştir. Araştırma sürecinde, nicel araştırma yöntemi olan bireysel yenilikçilik ölçekli anket ile kişisel bilgiler formundan elde edilen bilgilerden yararlanılmıştır. Bu bilgiler vasıtasıyla veriler istatistik paket program kullanılarak analiz edilmiş, dijital ortamda saklanmış ve bağımlı değişkenler baz alınarak analize tabi tutulmuştur. Analizlere bakıldığında; bireysel yenilikçilikte, öğrencilerin yaş, ailenin (anne-baba) eğitim durumu, ailenin gelir durumu, ailede devlet memuru olup olmadığı, ailede girişimci olup olmadığı, mezun olunan lise türü, öğrencilerin girişimcilik eğitimi alıp almamaları, mesleki yenilik eğitimine katılıp katılmamalarına göre istatistiksel açıdan incelendiğinde farklılıklar olduğu ve öğrencilerin, Bireysel Yenilikçilik Düzeylerinin 'Sorgulayıcı' seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovativeness, when individuals' attitudes towards innovations or these approaches are evaluated personally during the process of absorbing innovation; Individuals' perspectives on innovation are important in terms of providing a healthy and balanced adaptation process to the changes they encounter in their social, cultural values and the environments in which they carry out their global life activities. Individual innovation is expressed as absorbing an innovation, developing it or putting it into action in harmony. In the process of preparing students for their professional activities, to determine the causes of the problems they will encounter in their profession, to improve their ability to make quick and practical decisions and to solve problems, as well as to reduce their professional and personal mistakes to the minimum level, to increase the prestige of the police profession, to lay the groundwork for the formation of innovative and investigative aspects at a more efficient and advanced level. For this purpose, the evaluation of individual innovativeness levels before the profession was made. In the study, although 416 students studying at Samsun 19 Mayıs Police Vocational School constitute the main mass, it was calculated that the sample number would be at least 200 students at the 95 % confidence interval. 375 students participated in the study with random sampling method and 41 students did not want to participate in the study due to various excuses. In the research process, the information obtained from the individual innovativeness scale questionnaire and personal information form, which is a quantitative research method, was used. By means of this information, the data were analyzed using a statistical package program, stored in a digital environment and analyzed based on dependent variables. Looking at the analyzes; In individual innovativeness, it is statistically examined according to the age of the students, the education level of the family (parents), the income status of the family, whether there is a civil servant in the family, whether there is an entrepreneur in the family, the type of high school graduated, whether the students have received entrepreneurship education or not, whether they have participated in vocational innovation training or not, it has been determined that there are differences and the Individual Innovation Levels of the students are at the 'Interrogator' level.