Din görevlilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between lifelong learning tendency of religious officials and individual innovation levels
- Tez No: 824118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBATALI TOPCHUBAEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET DİN GÖREVLİLERİNİN YAŞAM BOYU ÖĞRENME EĞİLİMLERİ İLE BİREYSEL YENİLİKÇİLİK DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ UÇAR, İrfan Yüksek Lisans/Din Eğitimi Bilim Dalı Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Kubat Ali TOPÇUBAY Ağustos 2023, Bu çalışmada, din görevlilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeylerinin araştırılması, bunların cinsiyet, yaş, medeni durum, görev yeri bölgesi, görev türü, kıdem, bulundukları yerdeki görev süresi, mezuniyet ve uzaktan eğitim alıp almadıkları değişkenleri yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelindedir. Çalışmanın evrenini Samsun İl Müftülüğü bünyesinde İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticisi olarak görev yapan 3379 din görevlisi oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise evrenden tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 1042 din görevlisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği (YBÖ)”,“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYÖ)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Özellikler Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Çalışmanın analizinde iki değişken arasındaki ilişkinin incelenmesi için yapılan istatistiklerde t-testi, ikiden fazla değişkenlerin analizinde One-way ANOVA testinden istifade edilmiştir. ANOVA testi sonuçlarında anlamlı bir farklılaşma tespit edildiğinde ve dağılımın homojen olması durumunda bu farklılaşmanın hangi gruplar arasında meydana geldiğini bulmak için Tukey HSD Post Hoc testinden yararlanılmıştır. Yaşam boyu öğrenme ve bireysel yenilikçilik arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Kolerasyon analizi ve eş zamanlı çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda; araştırmaya katılan din görevlilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri yüksek, bireysel yenilikçilik düzeyleri ise öncü kategorisinde çıkmıştır. Din görevlilerinin yaşam boyu öğrenme ve bireysel yenilikçilik düzeyleri arasında orta düzey ve pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca din görevlilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri demografik değişkenlere göre incelendiğinde; cinsiyet, medeni durum, görev türü, kıdem, mezuniyet ve uzaktan eğitim alıp almama değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığın olduğu fakat yaş, görev yeri bölgesi ve bulundukları yerdeki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Din görevlilerinin bireysel yenilikçilik düzeyleri demografik değişkenlere göre incelendiğinde; din görevlilerinin cinsiyet, görev türü, kıdem, mezuniyet ve uzaktan eğitim alıp almama durumlarına göre anlamlı bir farklılık ortaya çıktığı fakat yaş, medeni durum, görev yeri bölgesi ve bulundukları yerdeki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık ortaya çıkmadığı görülmüştür. Çalışmada bireysel yenilikçiliğin alt boyutlarından fikir önderliği, deneyime açıklık ve risk alma ile yaşam boyu öğrenme arasında pozitif yönlü bir ilişki görülürken, değişime direnç alt boyutunda negatif yönlü bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN LIFE LONG LEARNING TENDENCIES AND INDIVIDUAL INNOVATION LEVELS OF RELIGIOUS OFFICIALS UÇAR, İrfan Master of Science / Religious Education Thesis Advisor: Dr. Instructor Member Kubat Ali TOPÇUBAY August 2023, This study aims to investigate the lifelong learning tendencies and individual innovativeness levels of religious officials, and to examine them in terms of gender, age, marital status, place of duty, type of duty, seniority, tenure in the place they are located, graduation and whether they have received distance education or not. The study is in the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. The universe of the study consists of 3379 religious officials working as Imam Hatip, Muezzin Trustee and Qur'an Course Instructor within the body of Samsun Provincial Mufti. The sample of the study consists of 1042 religious officials selected by random sampling method from the universe. The“Lifelong Learning Scale”, the“Individual Innovation Scale”and the“Demographic Characteristics Information Form”developed by the researcher were used as data collection tools. The SPSS package program was used in the analysis of the data. In the analysis of the study, the t-test was used in the statistics performed to decipher the relationship between two variables, and the One-way ANOVA test was used in the analysis of more than two variables. When a significant differentiation was detected in the ANOVA test results and the distribution was homogeneous, the Tukey HSD Post Hoc test was used to determine in which groups this differentiation occurred. Pearson correlation analysis and simultaneous multiple regression analysis were performed to examine the relationship between lifelong learning and individual innovativeness. The findings of the study showed that the religious officials participating in the research had high lifelong learning tendencies, and their individual innovativeness levels were in the pioneer category. It was also found that there was a moderate and positive relationship between the lifelong learning and individual innovativeness levels of religious officials. In addition, when the lifelong learning tendencies of religious officials were examined according to demographic variables, it was found that there was a significant difference according to gender, marital status, type of duty, seniority, graduation and distance education or not, but there was no significant difference according to age, duty station region and tenure variables in their location. When the individual innovation levels of religious officials were examined according to demographic variables, it was found that there was a significant difference according to the gender, type of duty, seniority, graduation and distance education status of religious officials, but there was no significant difference according to age, marital status, duty station region and tenure variables in their location. In addition, a positive relationship was found between idea leadership, openness to experience and risk-taking and lifelong learning from the sub-dimensions of individual innovation, while a negative relationship was found in the sub-dimension of resistance to change.