Spor yapan bireylerin, etkili iletişim becerilerinin karar verme düzeyleri ile olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between the effective comminication skills of individuals who do sports and their decision makins levels
- Tez No: 774620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, spor yapan bireylerin, etkili iletişim becerilerinin karar verme düzeyleri ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 2021-2022 Eğitim-öğretim yılı bahar döneminde 119 erkek ve 127 kadın olmak üzere toplam 246 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan, Kişisel Bilgi Formu, Mann ve ark. (1997) tarafından geliştirilen Melbourne Karar Verme Ölçeği ve Buluş ve ark.(2017) Tarafından geliştirilen Etkili İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Karar verme ölçeği ile etkili iletişim beceri ölçeklerine ilişkin Skewness (Çarpıklık) – Kurtosis (Basıklık) normallik test sonucuna göre her iki alt boyutları – 2 ile +2 olduğu için normal dağılıma uygun olduğu anlaşılmaktadır. Veriler normal dağılıma uygun olduğu için Anova, T-testi ve Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın, analiz sonuçlarına bakıldığında, etkili iletişim beceri ölçeği test puanı ile karar verme ölçeği alt boyutlarından kendine güvenli karar verme test boyut puanları arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Etkili iletişim beceri ölçeği test puanı ile karar verme ölçeği alt boyutlarından dikkatli karar verme test boyut puanları arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu. Etkili iletişim beceri ölçeği test puanı ile karar verme ölçeği alt boyutlarından kaçıngan karar verme test boyut puanları arasında istatistiksel açıdan negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu. Etkili iletişim beceri ölçeği test puanı ile karar verme ölçeği alt boyutlarından erteleyici karar verme test boyut puanları arasında istatistiksel açıdan negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu, ve etkili iletişim beceri ölçeği test puanı ile karar verme ölçeği alt boyutlarından panik karar verme test boyut puanları arasında istatistiksel açıdan negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Yaş değişkeninde 20-22 yaş ve 23-25 yaş aralığında yer alan, cinsiyet değişkeninde erkek, eğitim durumu değişkeninde üniversitede okuyan öğrencilerin daha yüksek olduğu görülmüştür. Hem öğrencilerin karar verme düzeylerinin yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum değişkenlerinin hiçbirine göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to examine the relationship betwen effective communication skills and decisions making levels of individuals who do sports. The research group consists of a total of 246 university students, 119 male and 127 female, in the spring term of the 2021-2022 academic year. Personal Information Form, Melbourne Decision-Making Scale and Communication Skills Scale, which were prepared by the researcher, were used as data collection tools in the research. According to the Skewness – Kurtosis (Kurtosis) normality test result regarding the decision making scale and effective communication skill scales, it is understood that it is suitable for normal distribution since both sub-dimensions are – 2 and +2. In addition, the Levene test value was determined as .90. Pearson Product Moment Correlation analysis was applied to examine the effect of effective communication skills on decision making level. When the analysis results of the study are examined, it is seen that there is a statistically positive and low-level significant relationship between the effective communication skill scale test score and the self-confident decision-making test sub-dimensions of the decision-making scale. There is a statistically positive and low-level significant relationship between the decision-making test sub-dimensions, there is a statistically negative and low-level significant relationship between the effective communication skill scale test score and the avoidant decision-making test sub-dimensions of the decision-making scale. It was found that there is a statistically negative and low-level significant relationship between the scale test score and the procrastinating decision-making test sub-dimensions of the decision-making scale, and the effective communication skill scale test score and the panic decision-making scale sub-dimensions. It was determined that there was a statistically negative and low-level significant relationship between the e-test dimension scores. It was seen that students aged 20-22 and 23-25 years old in the age variable, male in the gender variable and studying at the university in the education level variable were higher. It was concluded that the decision-making levels of the students did not differ according to any of the variables of age, gender, education, and marital status.