Dış ticaret işlemlerinin TMS 2 ve TMS 21 kapsamlarında muhasebeleştirilmesi
Accounting for foreign trade transactions under TAS 2 and TAS 21
  1. Tez No: 816006
  2. Yazar: AHMET CADAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tüketicilerin tüketim alışkanlıklarının değişmesi, dijitalleşme ile beraber dünyanın herhangi bir yerindeki ürünlere ulaşımının kolaylaşması gibi nedenlerle dünya genelinde dış ticarette ve dış ticaret hacminde artış yaşanmakta ve dünyadaki bu gelişmelerden ülkemiz de payına düşeni almaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak ülkemizde dışa açılan şirket sayısının artması, dış ticarete taraf diğer ülke şirketlerinin ülkemizde yatırım yapması ve benzer nedenlerle finansal raporlamalarda ortak bir dilin oluşturulması ve kullanılmasıyla birlikte dış ticaret işlemlerinin muhasebeleştirilmesi de önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, önemi artan bu işlemlerin muhasebe kayıtlarına alınmasında dikkat edilecek hususlara değinmek ve kullanıcılarına katkı sağlamaktır. Bu kapsamda dış ticaretin kavramsal çerçevesine, dış ticarette kullanılan ödeme ve teslim şekillerine değinilmiş, Stoklar ve Kur Değişimi standartları anlatıldıktan sonra farklı sektörlerde faaliyet gösteren dış ticaret şirketlerinin ithalat ve ihracat işlemlerine ait muhasebe kayıtlarına yer verilmiştir. Sonuç olarak muhasebe kayıtlarında VUK 'a göre ayrı TMS 'ye göre ayrı olmak üzere farklı kayıtların yapılması gerekliliği görülmüş ve bu gerekliliklerin muhasebe meslek çalışanları için güç durumlar yaratmakta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is an increase in foreign trade and foreign trade volume around the world dua to reasons such as the changing consumption habits of consumers and facilitating access to products anywhere in the world with digitalization and our country takes it's share from these developments in the world. Parallel to these developments, a common language has been created and used in financial reporting due to the increase in the number of companies starting foreign trade in our country, the investment of companies from other countries that are party to foreign trade in our country, and similar reasons. In addition to this, accounting for foreign trade transactions has also become important. The aim of this study is to address the issues to be considered in the accounting records of these transactions, which are of increasing importance, and to contribute to their users. In this context, the conceptual framework of foreign trade, the forms of payment and delivery used in foreign trade are mentioned, and after the Stocks and Currency Change are explained, the accounting records of the import and export transactions of foreign trade companies operating in different sectors are given. As a result, it has been seen that it is necessary to make separate accounting records according to the Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standards and it has been determined that these requirements create difficult situations for Professional accountants.