Total tiroidektomi ameliyatı yapılan postmenapozal hastalarda osteoporoz sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of osteoporosis after total thyroidectomy in postmenopausal patients
- Tez No: 774656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİP ALİ TOLGA MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Total tiroidektomi (TT), benign multinoduler guatr (BMNG) tedavisinde bir çok cerrah tarafından günümüzde daha sık olarak uygulanan bir yöntem olmaktadır. Bu çalışmanın amacı TT ameliyatının postmenapozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğu üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma için benign nedenlerle en az 5 yıl önce total tiroidektomi ameliyatı olmuş postmenapozal 50 hasta total tiroidektomi grubu olarak seçildi. Tiroid ve paratiroidlere yönelik herhangi bir ameliyat geçirmemiş 50 postmenapozal kadın ise kontrol grubu olarak seçildi. Her iki grupda ötiroid idi. Gruplar arasında Ca, P, Mg, Parathormon (PTH), alkalen fosfataz (ALP), 24 saatlik idrarda Ca atılımı değerlendirildi. Kemik mineral yoğunluğu değerlendirilirken Gruplar arasında L1, L2, L3, L4, femur boyun, trokanterik bölge, Ward‟ s üçgeni bölgelerinde kemik mineral yoğunluğu değerleri karşılaştırıldı. TT grubu ve kontrol grubu arasında Ca, P, Mg, PTH, ALP, 24 saatlik idrar Ca atılımı karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmamıştır. TT grubunda 4 hastada (%8) kalıcı hipokalsemi mevcuttur. TT grubunda 25 hastada (%50) osteoporoz mevcutken kontrol grubunda 8 hastada osteoporoz mevcuttur ve bu istatistiksel açıdan anlamlıdır (p: 0,001). Gruplar arasında kemik mineral yoğunluğunun bölgelere göre dağılımında L1, L2, L4 vertebralarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. L3 vertebra, femur boyun, trokanterik bölge, Ward‟ s üçgeni kemik mineral yoğunluğu ortalamaları TT grubunda anlamlı olarak daha düşüktür ve bu bölgelerde osteoporoz sıklığı TT grubunda istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha fazladır. Sonuç olarak total tiroidektomi ameliyatı sonrası postmenapozal kadınlarda osteoporoz sıklığı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazladır
Özet (Çeviri)
Total thyroidectomy is the treatment of choice for many surgeons for benign thyroid diseases. He main purpose of this retrospective study is to investigate the impact of total thyroidectomy on bone density in postmenapausal women. Fifty post menapausal women who underwent total thyroidectomy for benign thyroidal disease were compared with postmenapausal women. The inclusion criteria for total thyroidectomy group were postmenapausal women, total thyroidectomy for benign lesions at least 5 years ago. Control group consist of postmenapausal women not having any thyroid and parathyroid surgery. Both groups were euthyroid. Blood calcium, phosphor, magnesium, parathyroid hormone, alkalen phosphotase and urinary calcium /24 hours were checked. Bone density of L1, L2, L3, L4 vertebras, femur neck, trochanteric region, Ward‟s triangle were compared in groups. There was no statistical difference between control and total thyroidectomy group in blood calcium, phosphor, magnesium, parathyroid hormone, alkalen phosphotase and urinary calcium /24 hours. Osteoporosis was found in 25 patients in total thyroidectomy group (% 50) and 8 women for control group (% 16) and there was a statistical difference (p: 0.001). When comparing two groups there was no difference in the bone densities of L1, L2, L4 vertebras. We found a statistical differences in bone densities of L3 vertebras, femur necks Ward‟s triangles between two groups. As a result, we demonstrated that total thyroidectomy has a negative impact on developing osteoporosis in postmenapausal women