Hasat sonrası ön uygulamaların altınbaşak (Solidago x hybrida) çiçeğinin vazo ömrüne etkisi
The effect of post harvest pre- treatments on the vase life of goldenrod (Solidago x hybrida) cut flower
  1. Tez No: 774708
  2. Yazar: VEYSEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmada, Altınbaşak (Solidago x hybrida) kesme çiçeğinin vazo ömrü üzerine hasat sonrası ön uygulamaların etkileri incelenmiştir. Ön uygulama çözeltilerinde gibberelik asit (GA3), benziladenin (BA), 8-hidroksikinolin sülfat (8-HQS), gümüş tiyosülfat (GTS), alüminyum sülfat (AS) ile Perlan ve Perplex isimli ticari bitki gelişim düzenleyicileri ve bunların karışımları kullanılmıştır. Çalışma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada 54 farklı ön uygulama çözeltisi ile ön deneme yapılmış ve vazo ömrü bakımından en iyi sonucu veren 20 çözelti belirlenmiştir. İkinci aşamada ise vazo ömrü yanında oransal taze ağırlık, su tüketim miktarı, klorofil ve ağırlık değişimleri saptanmıştır. Her iki denemede de taşıma (nakliye) koşulları (2-4 0C'de 6 gün) simüle edildikten sonra çiçeklerin vazo ömürleri belirlenmiştir. Ön uygulamaların vazo ömrü, çiçek açma oranı ve yaprak kalitesi üzerine etkisi tartılı derecelendirme yöntemi ile saptanmıştır. Taşıma koşullarının simülasyonu aşamasında en az klorofil kaybı %4.67 ile GA3 (100 mg/L) + GTS (2 mg/L) uygulamasından elde edilmiş ve bunu %4.72 ile Perplex (15 ml/L) ve %4.74 ile GA3 (50 mg/L) + Perlan (0.25 ml/L) uygulamaları izlemiştir. Uygulamalara göre en uzun vazo ömrü 18.0 gün ile Perlan (0.25 ml/L) + GTS (3 mg/L) uygulamasında en kısa vazo ömrü ise 10.5 gün ile kontrol (saf su) uygulamasında ölçülmüştür. Hasat sonrası ön uygulamaların vazo ömrünü kontrole göre %71 oranında uzattığı ve aynı zamanda hasat sonrası kalitenin korunmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, gerek vazo ömrünü (18.0 gün) uzatma gerekse çözelti birim maliyeti (1.23 ₺/L) açısından en iyi uygulamanın Perlan (0.25 ml/L) + GTS (3 mg/L) kombinasyonu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine, the effects of postharvest pre-treatments on the vase life of Goldenrod (Solidago x hybrida) cut flower. Gibberelic acid (GA3), benzyladenine (BA), 8-hydroxyquinoline sulfate (8-HQS), silver thiosulfate (STS), aluminum sulfate (AS), commercial plant growth regulators Perlan, Perplex and their combinations were used in the pre-treatment solutions. The study was carried out in two stages. In the first stage, a pre-test was made with 54 different solutions and 20 solutions with the longest vase life were determined. In the second stage, vase life, water uptake, relative fresh weight, chlorophyll and weight changes were measured. In both stages, the vase life of the flowers was determined after the transport conditions simulation. The effects of pre-treatments on vase life, rate of opening flower and leaf quality were determined by Weighted Ranked Method. During the simulation of transport conditions, the lowest chlorophyll reduction was obtained from GA3 (100 mg/L) + STS (2 mg/L) application with 4.67% , followed by Perplex (15 ml/L) with 4.72% and GA3 (50 mg/L) + Perlan (0.25 ml/L) with 4.74% applications. The longest vase life was measured in Perlan (0.25 ml/L) + GTS (3 mg/L) application with 18.0 days and the shortest vase life was measured in the control (pure water) application with 10.5 days. In this experiment, postharvest pre-treatments were found to be effective in extending vase life (71% compared to control) and keeping postharvest quality. As a result of the Weighted Ranked Method, it was concluded that the combination of Perlan (0.25 ml/L) + STS (3 mg/L) is the best treatment of both vase life (18.0 days) and solution unit cost (1.23 ₺/L).