Üstün İnanç'ın tiyatroları ve tiyatroculuğu
Üstün İnanç's theaters and acting
- Tez No: 774712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türk tiyatrosunun ve edebiyatının önemli bir yazarı olan Üstün İnanç, gazete yazıları, oyunları, romanları ve senaryoları yanında; oyunculuğu, oyun yönetmenliği, tiyatro eğitmenliği ve kurum yöneticiliği ile bilinen ve okunan bir münevverdir. Bu çalışmamızda Üstün İnanç'ın yaşamı, çalışma hayatı ve eserlerinden hareketle tiyatroları ve tiyatroculuğu incelenmektedir. Bu çalışmayı yapmamızdaki asıl sebep çok yönlülüğüyle öne çıkan Üstün İnanç'ın Türk tiyatrosuna ve edebiyatına birçok oyun ve roman kazandırmış olmasıdır. İstanbul'un fethinden başlayarak 1990'lı yıllara varana dek Türk tarihinin dönüm noktalarını oluşturan tarihî, siyasi, askerî, sosyal ve kültürel meselelere yer vermiş olması, bu kadar çok disiplinde eser üretmiş bir aydın hakkında yok denecek kadar az çalışmanın olması Üstün İnanç üzerinde çalışmamızı gerekli kılan nedenlerden diğerleridir. Üstün İnanç yazdığı oyunlarıyla Türk tiyatrosunda önemli bir boşluğu gidermiş, Türk tiyatrosunun problemlerini dert edinmiş, Türk tiyatrosunun problemlerine çözüm önerileri sunmuştur. Alan literatür taraması, mülakatlar, soru-cevap, analiz, sentez ve analitik yaklaşım ile Üstün İnanç şahsında sanat anlayışı ve tiyatroculuğu, bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmamızda yarar sağlayacağını düşündüğümüz için Üstün İnanç ve yakın dostlarıyla yapılan mülakatlara; Üstün İnanç ve oyunlarıyla ilgili görsellere de yer verilmiştir. Yine çalışmamızda yazarın verdiği eserlerle ve tiyatronun birçok disiplininde yapmış olduğu çalışmalarıyla Türk tiyatrosu ve edebiyatında müstesna bir yere sahip olduğu sonucuna da varılmıştır. Bu çalışma sanatçının tiyatrolarının ve tiyatroculuğunun anlaşılmasını sağlamakla birlikte Üstün İnanç üzerine yapılacak çalışmalara da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Üstün İnanç who is an significant author of Turkish Literature and Turkish Drama is a well-known highbrow with acting, directing, drama coaching and administrating beside his news article, his dramas, his nowels and his scenarios. İn this master thesis; the life, the working life, the dramas and the dramatics of Üstün İnanç is examined with reference to his works. The main reason why I work on that topic is that Üstün İnanç who becomes prominent with versatility wrote a great many dramas, novels and scenarios. The other reason why I focused on Üstün İnanç is that there is too little works about Üstün İnanç writing in various disciplines just like studying political, military, social and culturel topics forming milestone of Turkish history from the concuest of İstanbul to 1990's. He filled a big gap by his dramas, occupied himself with problems on Turkish literature and proposed solutions about it. The scope of the thesis is his sense of art and his dramatics by using the methods of literature search, interviews, question-answer, analysis and syntheses. The visuals of Üstün İnanç, his fellow and his dramas were used in the thesis as it was thought that theese were very useful in our thesis. Yet, in our thesis it is conclued that he has very important place in Turkish literature and Turkish dramas by his works. The thesis will both contribute the works that will be made about Üstün İnanç and to have better understanding him, his dramas and his dramastic as well.