Alkali ile aktive edilmiş sıfcon matrisinin viskozite özelliklerinin araştırılması
Investigation of the viscosity properties of alkali activated sifcon matrix
  1. Tez No: 774715
  2. Yazar: OĞUZHAN ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Çimento Bulamacı Enjekte Edilmiş Lifli Beton (SIFCON) matrisinin viskozite özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, biri çimento bağlayıcılı kontrol numunesi olmak üzere toplam 10 farklı karışım hazırlanmıştır. Kontrol karışımına ek olarak, soydum silikat ve sodyum hidroksit alkalileri ile aktive edilen, %4, %6 ve %8 Na dozajına sahip, bağlayıcı olarak Yüksek Fırın Cürufu (YFC), Uçucu Kül (UK) ve YFC+UK kullanılan 9 karışım daha hazırlanmıştır. Tasarlanan karışımlar üzerinde viskozite ve yayılma çapı deneyleri yapılmıştır. Kullanılan farklı bağlayıcı oranlarının ve Na dozajının viskozite üzerindeki zamana bağlı etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda yalnızca YFC kullanılan karışımların viskozitesinin en yüksek, UK ve YFC'nin birlikte kullanıldığı karışımlarda ise en düşük çıktığı görülmüştür. UK kullanılan karışımların diğer karışımlara oranla viskozitesinin zamandan daha az etkilendiği görülmüştür. Tüm karışımlarda zamana bağlı olarak viskozite değerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the viscosity properties of Slurry Infiltrated Fiber Concrete (SIFCON) matrix were investigated. For this purpose, a total of 10 different mixtures were prepared, one of which was a cement-binding control sample. In addition to the control mixture, 9 more mixtures were prepared, activated with sodium silicate and sodium hydroxide alkalis, with 4%, 6% and 8% Na dosage, using Blast Furnace Slag (YFC), Fly Ash (UK) and YFC+UK as binders. Viscosity and flow diameter tests were performed on the designed mixtures. The effect of different binder ratios and Na dosage on viscosity over time was investigated. As a result of the study, it was observed that the viscosity of the mixtures in which only blast furnace slag was used was the highest, and the lowest in the mixtures where fly ash and blast furnace slag were used together. It was observed that the viscosity of the mixtures using fly ash was less affected by time compared to the other mixtures. It was observed that the viscosity value increased with time in all mixtures.