Erken evre endometrium kanzserinde superior mezenterik lenf nodu metastazinin değerlendirilmesi ve klinik önemi
Evaluation of inferior mesenteric superior lymph node metastasis in early-stageendometrium cancer and its clinical significance
  1. Tez No: 774746
  2. Yazar: ESRA ÇABUK CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Endometriyal kanser, kadın kanserleri arasında en sık görülen dördüncü kanser türüdür. İçinde Tahminler ışığında, yalnızca ABD'de yılda yaklaşık 11.000 ölüm meydana geliyor. Lenf nod metastazı endometrial kanserde en önemli prognostik faktördür. Amaç Bu çalışmanın amacı, lenf bezini etkileyen klinik ve histopatolojik risk faktörlerini araştırmaktır. düğüm katılımı. Çalışmaya dış merkezlerden rastgele seçilen 30 kadın dahil edildi. kliniğimize endometrial kanser ön tanısı ile konulmuş ve kliniğimizde endometriyal kanser. Çalışma grubu evre I (erken dönem) olarak iki gruba ayrıldı. aşama) ve aşamalara göre II. aşama ve üstü (ileri aşama). Toplam karın histerektomi (Tip II), bilateral salpingo-ooferektomi, paraaortik lenf nodu diseksiyonu pelvik ve IMA'dan sol renal ven seviyesine, omentektomiye ve peritoneal endometriyal kanser katılımcılarının her birinde sitoloji örneklemesi yapıldı. Çalışma grubundaki 30 hastada ortalama lenf nodu tutulum sayısı 45,9±15,1. Tutulan ortalama pelvik lenf nodu sayısı 32.1±10.1 iken, ortalama tutulan paraaortik lenf nodu sayısı 13,9±6,9 idi. Yapılan incelemeler sonucunda; en fazla Evre Ia sayısı bulundu. Endometriyal adenokarsinom sıklığı %80 idi ve 24 kişide görüldü. Ortalama tümör boyutu, miyometrial kalınlık ve hastaların invazyon derinliği sırasıyla 2,97(±1,6), 1,57(±0,6) ve 0,7(±0,6) idi. Pozitif sub-IMA lenf nodu tutulumu ile birlikte lenf nodu pozitifliği de saptandı. IMA'dan renal ven seviyesine kadar uzanan alanda. gösterildi ki Bu grupta tespit edilen non-endometroid tümör tipi, miyometrial invazyondan daha fazla %50'den fazla, grade 3 tümör ve lenfovasküler invazyon varlığı lenf nodunu etkiler IMA'nın üzerinde katılım.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the fourth most common type of cancer in women cancers. In the light of projections, approximately 11,000 deaths occur annually in the USA alone. Lymph node metastasis is the most important prognostic factor in endometrial cancer. The aim of this study is to investigate the clinical and histopathological risk factors affecting lymph node involvement. The study included 30 randomly selected women from external centers who applied to our clinic with a preliminary diagnosis of endometrial cancer and were diagnosed with endometrial cancer in our clinic. The study group was divided into two groups as stage I (early stage) and stage II and above (advanced stage) according to the stages. Total abdominal hysterectomy (Type II), bilateral salpingo-oophorectomy, paraaortic lymph node dissection from the pelvic and IMA to the level of the left renal vein, omentectomy, and peritoneal cytology sampling were performed on each of the endometrial cancer participants. The mean number of lymph node involvement in 30 patients in the study group was 45.9±15.1. The mean number of pelvic lymph nodes involved was 32.1±10.1, while the mean number of paraaortic lymph nodes involved was 13.9±6.9. As a result of the examinations, the highest number of Stage Ia was found. The frequency of endometrial adenocarcinoma was 80% and it was seen in 24 people. The mean tumor size, myometrial thickness, and depth of invasion of the patients were 2.97(±1.6), 1.57(±0.6), and 0.7(±0.6), respectively. With positive sub-IMA lymph node involvement, lymph node positivity was also detected in the area extending from the IMA to the level of the renal vein. It has been shown that the non-endomethroid tumor type detected in this group, myometrial invasion of more than 50%, grade 3 tumor and the presence of lymphovascular invasion affect lymph node involvement above the IMA.