Avrupa ve Türkiye'de uygulanan bazı kültürel miras eğitimi etkinliklerinin incelenmesi
Examination of some cultural heritage education activities carried out in Europe and Türkiye
- Tez No: 774748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇIĞIR DİKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kültürel miras eğitiminin son yıllarda yaşadığı dönüşüm, kültürel miras eğitimi süreçlerinin incelenmesi ve bu dönüşüm bağlamında geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu gereklilik doğrultusunda araştırmanın amacı, Avrupa ve Türkiye'de uygulanan bazı kültürel miras eğitimi etkinliklerini konular, amaçlar ve öğretim yöntem ve teknikleri açısından incelemek, benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymak ve geliştirme önerileri sunmaktır. Araştırma, temel nitel araştırma deseni kullanılarak yapılandırılmıştır. Amaçlı örneklemenin tercih edildiği ve bu kapsamda 6'sı çeşitli Avrupa ülkelerinden (İtalya, Norveç, Avusturya, İngiltere, Yunanistan, Gürcistan) ve 6'sı Türkiye'nin 4 farklı ilinden (Aydın, İzmir, İstanbul ve Ankara) toplamda 12 farklı kültürel miras eğitimi etkinliğinin incelendiği bu araştırmada veri analiz tekniklerinden betimsel analiz tekniği kullanılmış, elde edilen bulgular araştırma soruları göz önünde bulundurularak sıralanmış ve tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda ulusal miras ögeleri ve ulusal tarih anlatısına yer verme, kimlik gelişimine katkı sağlama ve okul müfredatlarını geliştirmenin amaçlanması gibi noktalarda Avrupa'da uygulanan etkinlik örnekleri lehine, öğretim yöntem ve tekniği olarak gösterip yaptırma ve tiyatroya dayalı tekniklerin kullanımı gibi noktalarda ise Türkiye'de uygulanan etkinlik örnekleri lehine farklılıklara rastlanmıştır. Bununla birlikte somut kültürel mirasın yerel örneklerine odaklanılması, etkinliklerin temelde kültürel miras ve koruma farkındalığı oluşturmayı amaçlanması, bireylerin yaparak yaşayarak aktif bir biçimde öğrenmelerine fırsat tanıyan yöntem ve tekniklerin büyük bir çeşitlilik içerisinde tercih edilmesi gibi açılardan Avrupa ve Türkiye'de uygulanan bu kültürel miras eğitimi etkinliklerinin büyük ölçüde benzeştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transformation of cultural heritage education in recent years requires examining and developing cultural heritage education processes. According to this requirement, the research aims to examine some cultural heritage education activities carried out in Europe and Turkey in terms of subjects, objectives, and teaching methods and techniques, to reveal their similarities and differences, and to offer improvement suggestions. The research was structured using the basic qualitative research design. In this study, in which purposeful sampling was preferred, 12 different cultural heritage education activities in total, 6 from various European countries (Italy, Norway, Austria, England, Greece, Georgia) and 6 from 4 different provinces of Türkiye (Aydın, İzmir, İstanbul, Ankara), were examined. The descriptive analysis technique was used in this research and the findings were listed and tabulated, considering the research questions. As a result of this research, differences were found in favor of activities from Europe to include elements of national heritage and narrative of national history, contributing to identity development and aiming to improve school curricula. There were differences in favor of activities from Türkiye to teach methods-techniques such as the demonstration method and the use of theater-based techniques. However, these cultural heritage education processes in Europe and Türkiye were found to be substantially similar in the context of focusing on local examples of tangible cultural heritage, aiming to raise awareness of cultural heritage and conservation, and preferring a wide variety of methods and techniques that allow individuals to learn actively by learning by doing.