Dexpanthenol'ün prostat kanseri üzerindeki apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of apoptotic effects of dexpanthenol on prostate cancer
- Tez No: 774767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA PEYMAN ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Organizmanın değişen koşullarda homeostazının devamlılığına katkıda bulunan apoptoz, insanlardaki patojenlerin tedavisi yönünden umut verici bir mekanizmadır. Apoptotik yolaklar, kanser hastalıklarında ve kanser gelişiminde kemoterapötiklere karşı direnç göstermesi yönüyle de önemlidir. Prostat kanseri ise erkeklerde en sık teşhis edilen ve mortalitede 2 . sırada yer alan kanser türüdür. Pantotenik asit ve indirgenmiş türevi dekspantenol, antiinflamatuar ve antioksidan etkilere sahip tedavi edici önemli bir ajandır. Dekspantenolün hücre ölümünü tetikleyen inflamatuar yolaklar ve apoptotik yolaklar üzerindeki etkileri merak uyandırmaktadır. Ayrıca son yıllarda bazı antioksidanların çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılması ve olumlu etkilerinin tespit edilmesi, bu alanda yeni çalışmaların yapılmasını teşvik etmiştir. Çalışmamızda insan prostat kanseri hücrelerinin dexpantenol ile tedavisinde kaspaz-3, bax, bcl-2 protein düzeylerini nasıl etkileyeceği amaçlanmıştır. Hücre kültürü yöntemiyle insan prostat kanseri hücreleri PC3 (ATCC CRL1435), kullanıldı. Homojenize edilmiş hücrelerin protein miktar tayini yapıldı. Kaspaz-3, bax ve bcl-2 gibi inflamatuar ve apoptotik yolaklardaki aracıların protein seviyeleri ELISA ile analiz edildi. Çalışmamızın bulguları, Dekspantenolün PC-3 prostat kanseri hücrelerinde bax, bcl-2 protein ekspresyonu düzeylerini istatistiksel olarak azaltmadığını ve kaspaz-3 protein miktarını ise istatistiksel olarak arttırmadığını göstermiştir. Sonuç olarak çalışmamızın bulguları PC-3 hücrelerinin çoğalmasında dekspantenolün hücre içi apoptotik yolaklar üzerinden anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Apoptosis maintains the homeostasis of the organism in varying conditions. It is a promising mechanism for the treatment of pathogens in humans. Apoptotic pathways are also important in cancer diseases and cancer development in terms of resistance to chemotherapeutics. Prostate cancer is the most frequently diagnosed in men and the second in mortality is the leading type of cancer. Pantothenic acid and its reduced derivative dexpanthenol is an important therapeutic agent with anti-inflammatory and antioxidant effects. The effects of dexpanthenol on inflammatory pathways and apoptotic pathways that trigger cell death are intriguing. In addition, the use of some antioxidants in the treatment of various types of cancer and the detection of their positive effects in recent years have encouraged new studies in this area. In our study, it was aimed to determine how it will affect caspase-3, bax, bcl-2 protein levels and activities in the treatment of human prostate cancer cells with dexpanthenol. Human prostate cancer cells PC3 (ATCC CRL1435) were used by cell culture method. Protein quantification of homogenized cells was performed. Protein levels and activities of mediators in inflammatory and apoptotic pathways such as caspase-3, bax and bcl-2 were analyzed by ELISA.The findings of our study showed that Dexpanthenol did not statistically decrease bax, bcl-2 protein expression levels in PC-3 prostate cancer cells and did not statistically increase the amount of caspase-3 protein. As a result, it was shown that dexpanthenol did not have a significant effect on the proliferation of PC-3 cells on intracellular apoptotic pathways.