Bamya (Abelmoschus esculentus) tohumu ekstresinin akut parasetamol kaynaklı rat karaciğer hasarı üzerindeki etkileri
Effects of abelmoschus esculentus seed extract in rats with acute paracetamol-induced liver injury
- Tez No: 774796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVAN BEKDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Asetaminofen (N-asetil-para-amino-fenol, APAP), çocukluk çağında en yaygın olarak kullanılan ilaçlardan birisidir. Önerilen dozlarda kullanıldığında güvenli bir ilaçtır. Ancak toksik dozlarda maruziyet sentrilobuler hepatik nekroza sebep olur. Hepatotoksisiteye neden olan ana mekanizmanın yüksek doz APAP maruziyeti sonrasında oluşan oksidatif stres olduğu düşünülmektedir. Bamya (Abelmoschus esculentus) (AE)'nın ise antioxidan ve anti-inflamatuvar özellikleri mevcuttur. Sunulan çalışmada, APAP ile oluşturulan hepatotoksik sıçan modelinde, AE'nin APAP kaynaklı karaciğer hasarı karşısındaki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 40 adet erkek Winstar cinsi rat randomize bir şekilde 5 gruba eşit olarak bölündü. Gruplar kontrol grubu, APAP grubu, AE grubu, AE+APAP grubu, AE+APAP+ NAC grubu olarak düzenlendi. AE 600 mg/kg/gün dozunda 11 gün gavaj yoluyla, APAP 1000 mg/kg 8. günde tek doz intraperitoneal yolla, NAC 300 mg/kg 8. günde tek doz intraperitoneal yolla enjekte edildi. Ratlardan alınan örnekler biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelendi. Serumdan alınan örneklerde AST, ALT, TNF-α, IL-10 ve tiyol-disülfit düzeyleri analiz edildi. Karaciğerden alınan örnekler hematoksilen-eozin boyası boyanarak mikroskobik olarak incelendi. Bulgular: Biyokimyasal olarak AST, ALT, IL-10, TNF-α, native thiol, total thiol ve disülfit düzeyleri incelendi. Bunlardan AST, ALT, IL-10, native thiol ve total thiol değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı verilere ulaşılırken TNF-α ve disülfit düzeylerinde anlamlı sonuçlar saptanmadı. Native thiol ve total thiol değerleri APAP grubuna göre APAP+AE ve APAP+AE+NAC gruplarında daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Acetaminophen (N-asetil-para-amino-fenol, APAP) is one of the most commonly used drugs in childhood. It is a safe drug when used in recommended doses. However, exposure to toxic doses causes centrilobular hepatic necrosis. It is thought that the main mechanism causing hepatotoxicity is oxidative stress and inflammatory reactions that occur after high-dose APAP exposure. Abelmoschus esculentus (AE) has antioxidant and anti-inflammatory properties. The present study, it was aimed to investigate the effects of okra against in rats with acute paracetamol-induced liver injury. Material and Methods: A total of 40 male Winstar rats were randomly divided into 5 groups. The groups were arranged as control group, APAP group, AE group, AE + APAP group, AE + APAP + NAC group. AE was injected at a dose of 600 mg/kg/day via gavage for 11 days, APAP 1000 mg/kg was injected intraperitoneally on the 8th day as a single dose, and NAC 300 mg/kg was injected intraperitoneally once on the 8th day. Samples taken from rats were analyzed biochemically and histopathologically. AST, ALT, TNF-α, IL-10 and thiol-disulfide levels were analyzed in the samples taken from the serum. Liver samples were stained with hematoxylin-eosin and examined microscopically. Results: Biochemically, AST, ALT, IL-10, TNF-α, native thiol, total thiol and disulfide levels were investigated. While statistically significant data were obtained in AST, ALT, IL-10, native thiol and total thiol values, no significant results were found in TNF-α and disulfide levels. Native thiol and total thiol values were found to be higher in the APAP+AE and APAP+AE+NAC groups compared to the APAP group.