Bamya (Abelmoschus esculentus) tohumu ekstresinin lipopolisakkarid kaynaklı rat akciğer hasarı üzerindeki etkileri
Effects of Okra (Abelmoschus esculentus) SEED extract on lipopolysaccharide-induced rat LUNG injury
- Tez No: 759877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVAN BEKDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Pediatrik akut solunum sıkıntısı sendromu çocukluk çağında, çocuk yoğun bakım ünitesi hastalarında yaygın önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir. Hastalığın etyopatogenezi önemli ölçüde aydınlatılmıştır ancak hala etkin bir tedavisi mevcut değildir. Farklı etyolojilerin sebep olabildiği klinik bir tablo olsa da, sendromun ortak özelliği aşırı enflamatuar yanıt ve artmış oksidatif yükün yaygın akciğer hasarını oluşturmasıdır. Bamya (Abelmoschus esculentus)(AE)'nın ise antioxidan ve anti-inflamatuvar özellikleri mevcuttur. Çalışmamızda lipopolisakkarit ile oluşturulan akut akciğer hasarı modelinde, AE'nin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 40 adet erkek Winstar cinsi rat randomize bir şekilde 5 gruba eşit olarak bölündü. Gruplar kontrol grubu (K), lipopolisakkarit grubu (L), AEgrubu(AE), AE + L grubu(AE+L), AE + L + deksametazon(B+L+D) grubu olarak düzenlendi. AE 600 mg/kg/gün dozunda 7 gün gavaj yoluyla, L 5 mg/kg 7. günde tek doz intraperitoneal yolla, D 1,5 mg/kg 7. günde tek doz intraperitoneal yolla enjekte edildi. Ratlardan alınan örnekler biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelendi. Serumdan alınan örneklerde TNF-α, IFN-γ, IL-10, angiopoietin-2, tiyol ve disülfit düzeylerine bakıldı. Akciğerden alınan örnekler hematoksilen-eozin boyası boyanarak mikroskobik olarak incelendi. Bulgular: Biyokimyasal olarak TNF-α, IL-10, IFN-γ, angiopoietin-2 ve thiol, disülfid, disülfüd/native thiol seviyeleri incelendi. Total thiol değerlerinde L grubuna göre L+AE+D grubunda istatistiksel açıdan anlamlı bir artış saptandı (p=0.004).
Özet (Çeviri)
Background: Pediatric Acute Respiratory Distress Syndrome(PARDS) is one of the common causes of morbidity and mortality in pediatric intensive care patients. Although the etiopathogenesis of the disease has been largely clarified, there is still no effective treatment available. Although it is a clinical entity that may originate from different etiologies, the common feature of the disease is that excessive inflammatory response and increased oxidative load cause diffuse lung injury. Abelmoschus esculentus(AE) has antioxidant and anti-inflammatory properties. In our study, we aimed to investigate the effect of AE on acute lung injury. Material and Methods: A total of 40 male Winstar rats were randomly divided into 5 groups. The groups were arranged as control group (K), lipopolysaccharide group (L), AE group (AE), AE + L group (AE+L), AE + L + dexamethasone (AE+L+D) group. AE was injected at a dose of 600 mg/kg/day via gavage for 7 days, L 5 mg/kg was injected intraperitoneally on the 7th day as a single dose, and D 1,5 mg/kg was injected intraperitoneally once on the 7th day. Samples taken from rats were analyzed biochemically and histopathologically. TNF-α, IFN-γ, IL-10, angiopoietin-2, thiol and disulfide levels were analyzed in the samples taken from the serum. Lung samples were stained with hematoxylin-eosin and examined microscopically.. Results:Biochemically, TNF-α, IFN-γ, IL-10, angiopoietin-2, thiol and disulfide levels were investigated. Total thiol values were found to besignificantly higher in the L+AE and L+AE+D groups compared to the L group (p:0.004).