Rat dişlerinin pulpotomi tedavisinde bamya tohumu (Abelmoschus esculentus L.) özü, kapsaisin (Capsicum annuum L.) ve mineral trioksit agregat (MTA) materyalinin histopatolojik ve immunohistokimyasal etkilerinin incelenmesi
Investigation of histopathological and immunohistochemical effects of Okra seed (Abelmoschus esculentus (L.) Moench) extract, Capsaicin (Capsicum annuum L.) and Mineral Trioxide Aggregate (MTA) material in pulpotomy treatment of rat teeth
  1. Tez No: 969300
  2. Yazar: MESUT KAYĞUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, rat dişlerinde gerçekleştirilen pulpotomi işlemlerinde bamya (Abelmoschus esculentus L.) tohum ekstraktı, kapsaisin (Capsicum annuum L.) ve mineral trioxide aggregate (MTA) materyalinin histopatolojik ve immünohistokimyasal etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Amaç, biyolojik kökenli alternatif materyallerin, klinik uygulamada yaygın kullanılan MTA ile karşılaştırıldığında pulpa dokusunun rejenerasyonu üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu materyallerin biyouyumluluğunu bilimsel verilerle desteklemektir. Çalışmada, toplamda 36 Wistar albino rat rastgele 3 gruba ayrılarak üst çene 1.molar dişlerine standartize edilmiş pulpotomi işlemleri uygulanmıştır. Dişlere bamya tohum ekstraktı, kapsaisin ve MTA materyali uygulandıktan sonra, restoratif materyalle kapatılmıştır. Hayvanlar 28 gün boyunca rutin beslenme ve takipleri yapılmış, sonrasında sakrifiye edilerek ilgili dokular histolojik ve immünohistokimyasal incelemeler için değerlendirilmeye alınmıştır. Histopatolojik değerlendirmede inflamasyon düzeyi, dentin köprü oluşumu, ödem, vaskülarizasyon ve hemoraji varlığı incelenmiştir. İmmünohistokimyasal analizde ise Tümör nekroz faktörü (TNF-α), İnterlökin 6 (IL-6), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), Proliferatif Hücre Nükleer Antijeni (PCNA)'nın immünohistokimyasal lokalizasyonları incelenmiştir. Histopatolojik değerlendirmede MTA grubu düşük inflamasyon, yeterli vaskülarizasyon ve anlamlı sert doku formasyonu ile öne çıkmıştır. Bamya tohumu ekstresi grubunda ödem ve hemoraji düzeyleri yüksek olmasına rağmen belirli düzeyde sert doku formasyonu gözlemlenmiştir. Kapsaisin grubunda ise en yüksek inflamatuar hücre infiltrasyonu izlenmiş, bununla birlikte pozitif sert doku formasyonu da saptanmıştır. İmmünohistokimyasal analizlerde TNF-α ve IL-6 ekspresyonu MTA ve kapsaisin gruplarında belirgin olarak artmış, VEGF düzeyleri kontrol gruplarında daha yüksek bulunmuştur. PCNA ekspresyonu bamya ekstresi grubunda yüksek saptanmış olup bu artış inflamasyonla birlikte değerlendirildiğinde patolojik proliferatif yanıtları işaret edebileceği düşünülmüştür. PCNA ekspresyonu kapsaisin grubunda ise MTA'ya göre daha yüksek olsa da bamya tohumuna göre daha düşük yoğunlukta sonuç vermiştir. Sonuç olarak, MTA pulpotomi sonrası pulpa dokusu üzerinde en dengeli ve iyileştirici etkiyi sağlayan materyal olarak belirlenmiştir. Bamya tohumu ekstraktı ve kapsaisinin rejeneratif etkileri sınırlı kalmakla birlikte, belirli düzeyde sert doku formasyonu oluşturabilmeleri, bu ajanların daha düşük dozlarda veya kombine kullanımlarla yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. MTA'nın altın standart konumunu sürdürmekle birlikte, doğal ajanlara yönelik bu tür çalışmalar biyomateryal geliştirme alanında yenilikçi yaklaşımların önünü açabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, histopathological and immunohistochemical effects of okra (Abelmoschus esculentus L.) seed extract, capsaicin (Capsicum annuum L.) and mineral trioxide aggregate (MTA) material were comparatively evaluated in pulpotomy procedures performed on rat teeth. The aim was to reveal the effects of alternative materials of biological origin on pulp tissue regeneration compared to MTA, which is widely used in clinical practice, and to support the biocompatibility of these materials with scientific data. In the study, a total of 36 Wistar albino rats were randomly divided into 3 groups and standardized pulpotomy procedures were applied to the maxillary first molar teeth. After applying okra seed extract, capsaicin and MTA material to the teeth, they were covered with restorative material.The animals were routinely fed and followed up for 28 days, then sacrificed and the relevant tissues were evaluated for histological and immunohistochemical examinations. In histopathological evaluation, the level of inflammation, dentin bridge formation, edema, vascularization and hemorrhage were examined. In immunohistochemical analysis, immunohistochemical localizations of Tumor Necrosis Factor (TNF-α), Interleukin 6 (IL-6), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), Proliferative Cell Nuclear Antigen (PCNA) were examined. In histopathological evaluation, the MTA group stood out with low inflammation, adequate vascularization and significant hard tissue formation. Although edema and hemorrhage levels were high in the okra seed extract group, a certain level of hard tissue formation was observed. In the capsaicin group, the highest inflammatory cell infiltration was observed, and positive hard tissue formation was also detected. In immunohistochemical analyses, TNF-α and IL-6 expression was significantly increased in the MTA and capsaicin groups, while VEGF levels were higher in the control groups. PCNA expression was found to be high in the okra extract group, and when this increase was evaluated together with inflammation, it was thought that it could indicate pathological proliferative responses. Although PCNA expression was higher in the capsaicin group compared to MTA, it resulted in lower intensity compared to okra seed. As a result, MTA was determined to be the material that provides the most balanced and healing effect on the pulp tissue after pulpotomy. Although the regenerative effects of okra seed extract and capsaicin are limited, their ability to create a certain level of hard tissue formation necessitates re-evaluation of these agents at lower doses or with combined use. While MTA continues to be the gold standard, such studies on natural agents may pave the way for innovative approaches in the field of biomaterial development.