The creation of art in Howard Barker's The Theatre of Catastrophe
Howard Barker'ın Felaket Tiyatrosunda sanatın yaratımı
  1. Tez No: 774824
  2. Yazar: KEVSER ELTUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çağdaş bir İngiliz oyun yazarı ve The Wrestling School'un kurucusu olan Howard Barker, deneysel bir biçimde kendine özgü, yaratıcı, öğretici olmayan ve gerçekçilik karşıtı oyunları ve Felaket Tiyatrosu kavramı ile Britanya Tiyatrosu'nda önemli, ancak tartışmalı bir figür haline gelmiştir. Barker tiyatroyu ve tiyatro sanatını birbirinden ayrıştırır ve ana karakterleri sanat icra eden ve baskıcı toplumlarına karşı gelen kişiler olan oyunlarında sanatsal yaratım, estetik güzellik, insan yaratıcılığı ve sanatsal ifade özgürlüğü konularını sorunsallaştırmaktadır. Trajediyi çağdaş bir tür olarak yeniden şekillendirerek, ölüm ve trajik deneyimin yaratılması konularına vurgu yapar. Anti-katartik ve anti-mimetik trajedilerinin konuları cesaret, yıkım, güç ilişkileri ve insan motivasyonlarıdır. Geçmiş oyunları siyasi, ahlaki ve estetik kaygıları reddderek kendi ham maddesi olarak kullanmakla sanatsal bir biçimde ilgilenir. Bu tezin amacı, Barker'ın tiyatro sanatının nasıl kuramlaştırıldığını ve sanatsal yaratımı vurgulayan bir oyun olan Bir İnfaz'ın Portresi'ne (1990), postmodern yaklaşımla yeniden yazılmış bir adaptasyon olan Vanya (Dayı)'ya (1991) ve çağdaş bir trajedi olan Kale'ye (1985) nasıl uygulandığını incelemektir. Bu üç oyun Barker'ın tiyatro teorisinin onun oyunlarını trajedi ve postmodern tiyatro görüsünü yansıtan tiyatro sanatının birer parçaları olarak şekillendirişini tasvir etmektedir.
Özet (Çeviri)
Howard Barker, as a contemporary British dramatist and founder of The Wrestling School, has become an important but controversial figure in British theatre through his concept of the Theatre of Catastrophe and his distinctive, imaginative, non-didactic, and anti-realist plays in an experimental form. Barker differentiates between the theatre and the art of theatre and problematizes the issues of artistic imagination, aesthetic beauty, human creativity, and freedom of artistic expression in his plays whose main characters create art and rebel against their repressive societies. He puts an emphasis on the issues of death and creation of the tragic experience by reinventing tragedy as a contemporary form. The subject matters of his anti-cathartic and anti-mimetic tragedies are audacity, destruction, power relations, and human motivations. He is artistically interested in reappropriating plays of the past as his raw material by rejecting political, moral, and aesthetical concerns. The aim of this thesis is to examine how Barker's art of theatre is theorized and can be applied to Scenes from an Execution (1990) as a play highlighting artistic creation; (Uncle) Vanya (1991) as an adaptation being rewritten with a postmodernist approach and The Castle (1985) as a contemporary tragedy. These three plays portray how Barker's theory of theatre has shaped his plays as pieces of the art of theatre reflecting his vision of tragedy and postmodern theatre.