COVİD-19 pandemi sürecinde sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve ortaokul öğrencilerinin uzaktan eğitime ilişkin görüşleri
Views of social studies teachers and middle school students on distance education during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 832792
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN KARABUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARASU AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Covid-19 salgını, dünya genelinde her şeyi etkilediği gibi eğitim sisteminin önemli bir parçası olan okulları da etkilemiştir. Bu etkilerin başında yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim modeline geçiş gelmektedir. Sosyal bilgiler dersi bu değişimden etkilenen dersler arasındadır. Uzaktan eğitim, öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için internet ve diğer iletişim teknolojilerinin kullanıldığı bir eğitim modelidir. Sosyal bilgiler dersi de uzaktan eğitim modelinden yararlanılan derslerden birisidir. Uzaktan eğitim modelinde, öğrencilerin dersleri izleyebilmesi ve ödevlerini tamamlayabilmesi için çeşitli dijital materyaller kullanılmaktadır. Sosyal bilgiler dersi ile öğrencilere videolar, dijital haritalar, etkileşimli sunular ve online kaynaklar sunulmaktadır. Bu materyaller öğrencilerin dersleri takip etmelerini kolaylaştırmakta ve öğretmenlerin öğrencilerin derse karşı ilgilerinin arttırmalarına yardımcı olmaktadır. Ancak Covid-19 salgını ile birlikte aniden gerçekleşen uzaktan eğitim kararı öğretmenleri ve öğrencileri hazırlıksız yakalamıştır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine ilişkin görüşleri eğitim ve öğretimin sağlıklı sürdürülebilmesi için oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı Covid-19 pandemi döneminde sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve ortaokul öğrencilerinin uzaktan eğitime ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan olgubilim (fenomenoloji) kullanılmıştır. [Bu araştırma 2021-2022 bahar yarıyılında Kastamonu il merkezindeki ortaokullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleri ve öğrenimlerini sürdüren ortaokul 8. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir.] Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler ise içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Covid-19 salgını ile birlikte öğretmenlerin teknoloji kullanımının arttığı, öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine uyum sağlamakta zorlandıkları, sosyal bilgiler konularının öğretiminde istenilen düzeye ulaşılamadığı, öğretmen ve öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde bilgisayar ve internet kaynaklı sorunlarla karşılaştıkları, öğretmen ve öğrencilerin yüz yüze eğitimi uzaktan eğitime göre daha verimli buldukları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda uzaktan eğitime uygun Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nın geliştirilmesi ve EBA platformunun uzaktan eğitime yönelik daha işlevsel hale getirilmesi önerilerinde bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has affected schools, which are an important part of the education system, as it has affected everything around the world. One of these effects is the transition to distance education model instead of face-to-face education. Social studies course is among the courses affected by this change. Distance education is an education model in which internet and other communication technologies are used for students to continue their education. Social studies course is one of the courses that benefit from distance education model. In the distance education model, various digital materials are used for students to follow the lessons and complete their homework. In the social studies course, video lessons, digital maps, interactive presentations and online resources are offered to students. These materials facilitate students' ability to follow their lessons and help teachers increase students' interest in class. However, the sudden decision of distance education with the Covid-19 pandemic caught teachers and students unprepared. The adaptation of teachers and students to the distance education process is very important for the healthy continuation of education and training. The aim of this study is to examine the views of social studies teachers and secondary school students on distance education during the Covid-19 pandemic. Phenomenology, one of the qualitative research methods, was used in the study. This research was conducted with social studies teachers working in middle schools in Kastamonu city center and middle school 8th grade students continuing their education in the 2021-2022 spring semester.The data were obtained through a semi-structured interview form prepared by the researcher. The data obtained were analysed using content analysis. As a result of the research, it has been determined that teachers' use of technology has increased with the Covid-19 pandemic, students have struggled to adapt to distance learning, social studies topics have not been taught to the desired level, teachers and students have faced computer and internet-related problems during distance learning, and teachers and students have found face-to-face education more productive compared to distance learning. In line with the research results, it can be suggested to develop a Social Studies Teaching Program suitable for distance education and to make the EBA platform more functional for distance education.