Triggering corporate sustainable performance in construction sector through green training: Moderating effect of barrier in construction management
- Tez No: 774846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, yeşil eğitimin temel belirleyicilerini keşfetmeyi ve bunun inşaat engelleri tarafından yönetilen sürdürülebilir performans üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, vurgulanan teorik mekanizmayı ve sürdürülebilir performans için dikkat edilecek boşlukları doldurmaktadır. Araştırmada SPSS/PROCESS kullanılmış olup kesitsel bir araştırma tasarımı izlenmiştir. İnşaat sektöründeki 225 çalışandan alınan anket verisi çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışma, istenen hedeflere ulaşılmasına dayalı olarak işe alma, ödüller ve değerlendirmeler verme yoluyla kurumsal sürdürülebilir bağlamında performansa yol açan yeşil çalışan davranışını dönüştürmek için yeşil eğitimi vurgulamaktadır. Son olarak, Pakistan'ın inşaat sektörünü ele alınan çalışmada, sorumlu liderliğin yeşil eğitim ile kurumsal sürdürülebilirlik performansı arasında önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, yeşil eğitim ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı hakkında kapsamlı bilgi vermektedir. Gelecekte boylamsal çalışmalar çalışmanın önemi nedeniyle daha kabul edilebilir olacaktır. Bu çalışma, yöneticilere, karar vericilere ve sürdürülebilir çevre ile performans uygulayıcılarına içgörü sağlamaktadır. Mevcut çalışma, Pakistan gibi gelişmekte olan ekonomilerde yeşil eğitimi keşfetme ihtiyacını karşılamaktadır. Bu çalışma, çevre hakkında endişe verici durumların ortaya çıktığı ve ilgili düzenlemelerinin yetersiz uygulandığı gelişmekte olan ülkeler için kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the key determinants of green training and investigate its impact on sustainable performance moderated by construction barriers. Moreover, to fill the theoretical mechanism that is highlighted and fill the gaps for sustainable performance. The research employed SPSS/PROCESS and follows a cross-sectional research design. Data from 225 employees were collected using a convenience sampling technique from the construction sector. This study highlights the green training to transform green employee behavior that leads to corporate sustainable performance through green recruitment and hiring, giving rewards and appraisals based on the achievement of desired objectives. Last, a study shows in the construction sector of Pakistan that responsible leadership plays a significant role between green training and corporate sustainability performance. This study gives extensive knowledge in green training and corporate sustainability performance. In the future, longitudinal studies due to the study's significance will be more acceptable. This study highlights the gaps and provides insight to the managers, policymakers, and practitioners of sustainable environment and performance. The current study fulfills the need to explore green training in developing economies like Pakistan. These studies are critical in developing countries, where alarming situations have arisen about the environment and poorly implemented government regulations.