Süreç modeli çerçevesinde Türkiye'nin imar barışı politikasının çözümlenmesi
Analysis of Turkey's zoning reconciliation policy within the framework of the stages model
- Tez No: 774869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KULAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kamu politikaları, ilk olarak hükümdarlar tarafından devlet düzenini idame ettirmek üzere uygulanmıştır. Günümüzde ise hükümetler tarafından karar verilip, uygulanmaya başlanan kamu politikaları ile vatandaşların ihtiyaç ve problemlerine çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Uygulanan politikaların başarısı ise bilimsel anlamda politika çözümlemeleriyle ortaya konulabilmektedir. Literatür incelendiğinde politika çözümlemesinin yapılabilmesi için birçok çözümleme yöntemi bulunmaktadır. Gündeme geliş, formüle ediliş, yasalaşma, uygulama ve değerlendirme aşamalarını içeren Süreç Modeli, politika çözümlemelerinde en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. 1948 yılından itibaren ülke gündemimizde yer alan imar aflarıyla, kaçak yapılaşmaya çözüm aranmış ancak başarılı olunamamıştır. İlk başlarda sadece barınma ihtiyacı doğrultusunda çıkan kaçak yapılaşma, her çıkan yeni imar affıyla birlikte farklı amaçları da içerisine alarak problemler zincirini meydana getirmiştir. Son olarak, tekrar ülke gündemine alınan İmar Barışı, önceki imar aflarına göre kapsamı genişletilerek ve yeni aktörler politikaya dahil edilerek 7143 sayılı torba kanun içerisinde yasalaşmıştır. Bu çalışmada, yasalaşmasını destekleyen aktörler tarafından İmar Barışı olarak adlandırılan, ancak karşıt görüşü savunan aktörler tarafından da imar affı olarak tanımlanan kamu politikası, süreç modeli çerçevesinde çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Public policies were first implemented by the rulers to maintain the state order. Today, it is tried to find solutions to the needs and problems of citizens with public policies that are decided and implemented by governments. The success of the implemented policies can be demonstrated through scientific policy analysis. When the literatüre is examined, there are many analysis methods for policy analysis. Stages model, which includes the agenda setting, formulation, legitimation, implementation, and evaluation, is one of the most frequently used methods in policy analysis. With the zoning amnesties that have been on our country's agenda since 1948, a solution has been sought for shanty settlement, but it has not been succesful. In the beginning, shanty settlement, which was only in line with the need for shelter, has created a chain of problems by including different purposes with each new zoning amnesty. Finally, Zoning Reconciliation, which was brought bac to the country's agenda, was enacted within the bag law numbered 7143, by expanding its scope compared to previous zoning amnesties and incorparating new called Zoning Reconciliation by the policy actors supporting its enactment, but defined as zoning amnesty by the policy actors defending the opposite view, is analyzed within the framework of the stages model.