Konveks fonksiyonlar için olan eşitsizlik kestirimleri
Estimates of inequalities for convex functions
  1. Tez No: 774868
  2. Yazar: MERYEM GÜZELYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması konveks fonksiyonlar ile ilişkili olan bazı önemli eşitsizliklerin kestirimleri üzerine olacaktır. Bu tez beş bölüm olarak hazırlanmış olup bu çalışmanın birinci bölümü giriş niteliğinde olup ikinci bölümde tezin hazırlanmasında kullanılan bazı tanım, teoremler ve önemli eşitsizlikler verilmiştir. Üçüncü bölümde Simpson eşitsizliği ve bunun bir takım uygulamaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ölçülebilir uzayın bölümleri için Jensen eşitsizliği incelenmiştir. Tezin son kısmı olan beşinci bölümde ise bazı sonuçlar ispatlanmış ve sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will focus on the estimations of some important inequalities associated with convex functions. This thesis has been prepared in five parts, the first part of this study is introductory and in the second part some definitions, theorems and important inequalities used in the preparation of the thesis are given. In the third chapter, Simpson's inequality and some of its applications are examined. In the fourth chapter, Jensen's inequality for parts of measurable space is examined. In the fifth chapter, which is the last part of the thesis, some results are proved and suggestions for further studies are given.