Bazı triazol türevi bileşiklerin ilaç etken maddesi olarak kullanılabilirliğinin adme ve moleküler kenetlenme özellikleri ile incelenmesi
Investigation of the usability of some triazole derivative compounds as drug active ingredients by adme and molecular docking properties
- Tez No: 774871
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada ilaç etken maddesi olabilecek on triazol türevi bileşiğin fizikokimyasal özellikleri, lipofilisitesi, suda çözünürlüğü, farmakokinetiği, tıbbi kimyasal özellikler ve ilaç benzerliği gibi bazı önemli ADME parametreleri online çalışan bir web aracı olan SwissADME üzerinden incelenmiştir. İlaç benzerliğinin hızlı bir şekilde değerlendirilmesi için her molekül için biyoyararlanım radarı çizildi. Moleküllerin konumuna göre pasif gastrointestinal absorpsiyon (HIA) ve beyin penetrasyonunu (BBB) değerlendirmek için her bir molekül için Haşlanmış Yumurta grafiği çizildi. Swiss Target Prediction, moleküllerin en olası protein hedeflerini tahmin etmek için çevrimiçi çalışan bir web aracı kullanıldı. Dokking programları, bilgisayar destekli ilaç tasarımında geniş bir uygulama alanına sahiptir. Moleküller, on-line çalışan bir web aracı olan Swiss Dock kullanılarak belirlenen hedef protein ile kenetlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, some important ADME parameters such as physicochemical properties, lipophilicity, water solubility, pharmacokinetics, medicinal chemistry and drug-likeness properties of ten triazole derivative compounds, which may be drug active ingredients, were investigated on the SwissADME a web tool worked online. Bioavailability radar plotted for each molecule for rapid assessment of drug-likeness. The BOILED-Egg graph was plotted for each molecule to assess passive gastrointestinal absorption (HIA) and brain penetration (BBB) relative to the position of the molecules. SwissTargetPrediction a web tool worked on-line was used to predict the most likely protein targets of molecules. Docking programs have a wide range of applications ranging from computer aided to drug design. Molecules were docked with the determined target protein using the SwissDock a web tool worked on-line.