Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde takip edilen diffüz büyük B hücreli lenfoma tanılı hastaların retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of patients diagnosed with diffuse large B-cell lymphoma followed in Van YYU Dursun Odabaş Medical Center
  1. Tez No: 774885
  2. Yazar: SUAT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde takip edilen diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) tanılı hastaların klinik özelliklerinin ve mortalite risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipte olan bu araştırma Eylül 2016 - Eylül 2021 tarihleri arasında Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Hematoloji Kliniği'nde takip edilen 74 DBBHL olgusunun dosyalarının retrospektif incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Olguların %59,5'i erkekti ve yaş ortalaması 53,99 ± 16,81 yıldı. Kişilerin %29,7'si kırsal alanda yaşıyordu, %66,2'si gelir getiren bir işte çalışıyordu. Başvuru şikayeti olguların %56,8'inde lenfadenopati iken %43,2'sinde B semptomlarıydı. Hastaların %32,4'ü evre III, %31,1'i evre IV'tü, %18,9'unda kemik iliği tutulumu vardı. IPI skor ortalaması 2,07±1,67 idi. Hastaların %85,1'ine R-CHOP, %14,9'una R-EPOCH tedavisi verildi, %5,4'ü sevk edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the clinical features and mortality risk factors of patients with diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) followed in Van YYU Dursun Odabaş Medical Center. Method: This cross-sectional study was carried out by retrospectively examining the files of DLBCL cases followed in Van YYÜ Dursun Odabaş Medical Center Hematology Clinic between September 2016 and September 2021. Results:. 59.5% of the cases were male and the mean age was 53.99 ± 16.81 years. 29.7% of the people were living in rural areas, 66.2% were working in an income generating job. While the complaint at admission was lymphadenopathy in 56.8% of the cases, B symptoms were present in 43.2%. 32.4% of the patients were stage III, 31.1% were stage IV, 18.9% had bone marrow involvement. The mean IPI score was 2.07±1.67. Of the patients, 85.1% were given R-CHOP, 14.9% were given R- EPOCH, and 5.4% were referred. Compared with the 49 (66.2%) patients who were alive at the end of the follow-ups, the 25 (33.8%) patients who died were living in a rural area, not working in an income-generating job, age, admission with B symptoms, stage IV disease, bone marrow involvement.