Okul öncesi eğitimde okul dışı öğrenme ortamlarına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of teacher's opinions regarding out-of-school learning environment in preschool education
- Tez No: 774890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimde okul dışı öğrenme ortamlarına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte uygulandığı karma yöntem tasarımlarından açıklayıcı tasarım modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de görev yapan 522 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanabilmesi amacıyla nicel araştırma kapsamında“Kişisel bilgiler formu”“Okul Öncesi Eğitimde Okul Dışı Öğrenme Ortamlarına İlişkin Görüşlerini Belirleme Formu”nitel araştırma için ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ve“Okul Öncesi Eğitimde Okul Dışı Öğrenme Ortamlarına İlişkin Öğretmen Görüşlerini Belirleme Formu”nun kapalı uçlu sorularından elde edilen veriler istatistik programına aktarılarak yüzde ve frekans alma tekniği ile analiz edilmiştir. Detaylı görüşmeyi kabul eden gönüllü öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşme sonucu elde edilen ses kayıtları ise, bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin alan gezilerinde en çok dikkat ettikleri şeyin güvenlik ve ulaşım olduğu, alan ziyaretlerine gitmeden önce kaygı taşıdıkları, ekonomik sebepler ve sorumluluk sebebiyle çok fazla alan gezisi düzenlemek istemediklerini ifade etmişlerdir. Ziyaret öncesi, ziyaret esnası ve ziyaret sonrası için belli bir plan ve program oluşturduklarını belirtmişlerdir. Gezi sonrası değerlendirme sorularını yer verdiklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca velilerden, idareden, yerel yönetimden ve milli eğitim bakanlığından beklentilerini dile getirmişlerdir. Sonuçlar: Öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarının okul öncesi eğitimi için yetersiz ya da uygun olmayan mekânlar olduğunu belirtmiştir. Öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarına çok sık gezi düzenleyemediğini bunun sebebinin ise ekonomik sebepler, ulaşım ve bulundukları bölgede okul öncesi düzeyine uygun mekânlar olmadığı saptanmıştır. Ayrıca düşme, çarpma, kaybolma gibi kaygılardan dolayı sorumluluk almak istemedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the research is to examine the opinions of the teachers regarding the out-of-school learning areas in preschool education. Method: In the research, the explanatory design model in which qualitative and quantitative methods were employed together have been used. The population of the research is comprised of 552 pre-school education teacher working in Turkey. In order to collect data in the research,“ Personal Information Form”,“Form of Identifying the Out-Of-School Learning Areas in Preschool Education”was used within the frame of quantitative research; while, semi-structured interview form was used for qualitative research. In the research, data collected from the close-ended questions of the Personal Information Form and Form of Identifying the Out-Of-School Learning Areas in Preschool Education were analyzed with the technique of taking percentage and frequency using SPSS 25.0 packet program. Voice records collected as a result of the semi-structured interviews conducted out with the volunteer teachers having given consent for the detailed interviews were analyzed with the descriptive analysis method after transferring to the computer environment. Findings: According the research findings, the teachers stated that the most significant thing they paid attention is the safety and transportation, they had anxiety before they went to the field visits, they did not want to arrange many field visits due to economic reasons and responsibility. They explained that they made a plan and program for pre-visit, during-visit and post-visit period. They reported that they dealt with the evaluation questions after the visit. Also, they expressed their expectations from parents, the administration, local administration and ministry of education. Results: Teachers stated that out-of-school learning areas are insufficient and inappropriate places for preschool education. It was found out that teachers could not frequently organize field visits to the out-of-school learning environments and its reason was found out to be economic reasons, transportation and absence of places appropriate for the preschool education level. Also, it was seen that they did not want to take responsibility due to such anxiety as falling, hitting and getting lost.