Geleneksel bilginin değişim ve dönüşümü: Cudibey ve Elmaalan mahalleleri örneği
The change and transformation of traditional knowledge: The case of Cudibey and Elmaalan neighborhoods
  1. Tez No: 774906
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Geleneksel bilgi, belirli bir bölgeye ait atalardan kalan ve sözlü olarak nesilden nesle aktarılan inanış, düşünce ve eylemlerin bütünüdür. Bu çalışmanın amacı, Trabzon İli'nin Arsin İlçesi'ne bağlı Cudibey ve Elmaalan mahallelerindeki geleneksel bilgiyi tespit etmek ve incelemektedir. Trabzon'un 2012 yılında büyükşehir olmasıyla mahalle statüsüne kavuşan söz konusu bölge, hâlâ köy özelliklerini korumaktadır. Bununla birlikte, göç, teknolojik gelişmeler, eğitim durumunun yükselmesi ve kent olanaklarının kırsala yayılması gibi etkenler, geleneksel bilginin kuşaklar arasında değişim ve dönüşüm yaşamasına etkili olmaktadır. Tez kapsamında, Yöre'ye ait halk mimarisi, geçiş dönemleri, çocuk oyunları, halk takvimi, halk hekimliği, halk inanışları, tarımla ilgili uygulamalar ve mutfak kültürüyle ilgili geleneksel bili ve uygulamalar kaynak kişilerle yapılan mülâkatlar doğrultusunda, yukarıda bahsi geçen etkenler bağlamında analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional knowledge is the whole of beliefs, thoughts and actions that are left by ancestors of a particular region and that are passed verbally from generation to generation. The aim of this study is to identify and examine the traditional knowledge in Cudibey and Elmaalan Neighborhoods of Arsin District of Trabzon Province. The aforementioned region, which gained the status of a neighborhood after Trabzon became a metropolitan city in 2012, still preserves its village characteristics. However, factors such as migration, technological developments, the increase in educational status and the spread of urban opportunities to rural areas affect the intergenerational change and transformation of traditional knowledge. Within the scope of the thesis, traditional knowledge of the region's folk architecture, transition periods, children's games, folk calendar, folk medicine, folk belief, agriculturism, and cuisine culture are analyzed in the context of the above-mentioned factors, in line with the interviews with the source people.