Histological investigation of late neolithic agriculturist settlement in Northern Jordan
Kuzey Ürdün'deki geç neolitik tarımcı yerleşiminin histolojik incelenmesi
- Tez No: 774940
- Danışmanlar: PROF. DR. CHARLOTTE ROBERTS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bradford
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
WZ200, ana meslek seviyelerine sahip geç Neolitik bir çiftlik yerleşimidir. 6700 ila 6300 bp'de kümelenmiş. On iki kişinin iskelet kalıntıları: üç yetişkin ve dokuz alt yetişkin, 1987, 1990 ve 1992. İskelet kalıntıları analize izin verecek şekilde tamamlanmış dokuz kişiden altısı birkaç patolojik durumu vardı. Makroskobik ve mikroskobik metodolojiler dokuz kişi üzerinde yapılan çalışmada uygulanmıştır. 11 histolojik örnek alındı patolojik ve diyajenez analizi için yedi kişiden. Bunun sonuçları çalışmalar, muhtemelen 'bejel' olan, histolojik ve tibial diafizlerdeki mikroskobik özellikler vakayı gösterdi. patolojik proliferasyon olarak dört kişide anemik bozuklukların göstergesi olan değişiklikler bulundu. kortikal uzuv kemiklerinin endosteal yüzeyinden. Diş minesi hipoplazisi yüksekti bu örnekteki sıklıkta, birkaç hastalık dönemini gösterir. patolojik Bulunan koşullar, nüfus yoğunluğuna bağımlılığı göstermez, çünkü burada bulunmayan tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkların bulaşması nüfus. Bu küçük ve içinde bulunan patolojik durumların oranı önyargılı örneklem yüksek, yine de bu popülasyonun sağlığının iyi olduğu kabul ediliyor; Alt yetişkin bedenleri, sağlık bozukluklarına bir süre direnerek izlerin kalmasına izin verdiği için iskelet sisteminde bir kayıt olarak.
Özet (Çeviri)
WZ200 is a late Neolithic farmstead settlement with the main occupational levels clustered at 6700 to 6300 bp. The skeletal remains of twelve individuals: three adults and nine subadults, were recovered during three excavation seasons, 1987, 1990 and 1992. Six individuals out of nine whose skeletal remains are complete to allow analysis had several pathological conditions. Macroscopic and microscopic methodologies were implemented in the study of nine individuals. Eleven histological samples were taken from seven individuals for pathological and diagenesis analysis. The results of such studies revealed a case of treponematosis, possibly 'bejel', where histological and microscopical characteristic within tibial diaphyses indicated the case. Pathological changes indicative of anemic disorders were found in four individuals as proliferation of the endosteal surface of the cortical limb bones. Dental enamel hypoplasia was high in frequency within this sample indicating several periods of ill health. The pathological conditions found do not indicate dependence on population density, as needed for the transmission of infectious diseases such as tuberculosis, which was not found in this population. Even though the rate of pathological conditions found within this small and biased sample are high, still the health of this population is considered to be good; since the subadult bodies resisted the health disorders for some time to allow traces left in the skeleton system as a record.