9.sınıf grafik tasarım bölümü öğrencilerinin temel tasarım ilke ve öğelerine ilişkin bilgi düzeyleri
The level of knowledge of 9th grade graphic design students about basic design principles and elements
- Tez No: 774960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKSAL BİLİRDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Temel tasarım ifadesi, bütün tasarım disiplinlerinde, eğitimde uygulama değişiklikleri gösterse bile, büyük ölçüde önemli olan ve bu öneminin de giderek arttığı gözlenen bir kavramdır. Bu çalışma içerisinde; söz konusu temel tasarım ilke ve öğelerinin grafik tasarım uygulamaları üzerinde durulacak; temel tasarım kavramının grafik tasarım uygulamalarıyla ilişkilendirilecektir. Grafik tasarım uygulamalarında temel tasarım eğitiminde temel tasarım ifadesinin nasıl etkilediği araştırılmıştır. Temel tasarım kavramının incelemesi yapılarak, temel tasarımın tanımı, kavram ile olan ilişkisi, kavramsal terimlerinin tanımları araştırılıp; bulunan bilgiler ekseninde grafik tasarım uygulamalarında, temel tasarım eğitiminin tasarımda kapsadığı büyük önemi anlatılacaktır. Bu tez çalışmasında, temel tasarım ifadesinin tarifinin gerektiği gibi yapılabilmesi, bu kavramın kendi öğeleri, ilkeleri ile birlikte bağlantı kurularak doğru değerlendirilebilmesi, tasarım basamaklarının kavram önderliğinde kurgulandığı takdirde niteliğindeki farklılıklarının izlenebilmesi ve grafik tasarım uygulamalarında doğru düşünme, kavram oluşturma, fikir üretmenin tasarımın gücünü belirtmedeki etkisine değinilecektir. Ek olarak grafik tasarım uygulamalarında, tanımı yapılmış olan temel tasarım kavramı ve tasarımın yerinin belirgin bir şekilde görülebilmesi hedeflenmektedir. Temel tasarım dersinin temel hedeflerinden biri yaratıcı tasarımlar ortaya çıkarmaktır. Temel Tasarım, öğrencinin gözlemleme, duyumsama, algılama, inceleme, araştırma, yaratma, bilgilenme, eleştirme, fikir üretme, düşünme, değerlendirme gibi duygu ve duyumlardan başlayarak tüm duygusal ve düşünsel süreçleri bütünüyle çalıştırmayı hedefler. Çalışmanın en temel amacı, temel tasarım ilke ve öğelerinin eğitim süresince öğrencilere müfredat ile birlikte verilmeye çalışılan bilgiler ve bunların öğrenciler üzerindeki etkilerinin bilgi düzeyine aktarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Basic design is a concept that is equally important and its importance is increasing, even though the practice shows differences in all design disciplines and education. Within the scope of this study, graphic design practices of these basic design principles and elements will be emphasized; the basic design concept will be associated with graphic design practices. The effect of basic design concept on basic design education in graphic design practices researched. By analyzing the basic design concept, the definition of the basic design, its relationship with the concept, the meaning of conceptual terms will be researched, and in this context the great importance of basic design education in design in graphic design practices will be explained. In this study, making the definition of the basic design concept correctly, evaluating this concept correcty by evaluating it together with its own elements and principles,following the difference in the quality of the design phases if it is built into a concept, and the effect of design on thinking correctly, generating an idea, concepting information in graphic design practices will be mentioned. Also, in graphic design practices the basic concept and the location of design can be seen clearly is intented. One of the most basic aims of the basic design course is to create creative designs. Basic Design aims to study all emotional and intellectual processes in a holistic way, starting from feelings and announcements such as watching, observing, perceiving, examining, creating, sensing, informing, thinking, criticizing, generating ideas and evaluation. The aim of the study is to transfer information which is given during the education process and their effects on students to the level of their knowledge level.