ISO 27001 bilgi güvenliği sistemi konulu yayınların WoS veri tabanına dayalı bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of publications on ISO 27001 information security system based on WoS database
- Tez No: 774968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz bilgi toplumunda en önemli konu bilgidir. Hayatın her alanında bilgi en değerli sermaye haline gelmiştir. Bu denli önemli hale gelen bilgi mutlaka iyi bir şekilde yönetilmeli, bundan daha önemlisi çok iyi bir şekilde korunmalıdır. Hem kötü niyet ile hem de kasıtsız olarak bilgi sistemleri çeşitli tehditler ile karşı karşıyadır. Bunları bertaraf etmenin yolu sistematik bir bilgi yönetim sistemi kurulmasıdır. Bu şekilde hem yönetim hem de koruma sağlanabilmektedir. Bunun öneminin farkında olan ülke ve kurumlar konu ile ilgili standartlar oluşturma yolunda çalışmalar yapmaktadırlar. Çalışmamız bu standartlardan ISO 27001 standardını ve bu yönde yapılan yayınları bibliyometrik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk görülümde kavramlar incelenmiş, literatür çalışmalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde literatür çalışmalarına yer verildikten sonra üçüncü bölümde bilgi güvenliği yönetim sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra bulgular yer almaktadır. Veriler Web of Science veri tabanından elde edilmiş, R ve R Studio programları ile Bibliometriz Biblioshiny paketleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlarda en çok yayının yapıldığı yıllar, ülkeler, en etkin yazar, yayın, dergi ve ülkeler, en çok atıf alan yayın, yazar, dergi ve ülkeler yer almaktadır. Ayrıca zaman içinde yapılan ülke, yazar ve dergi işbirlikleri gösterilmektedir. Temaların zaman içindeki evrimi de bulgular kısmında yer almaktadır. çalışma sonuçların toparlanması ve önerilerin sunulması ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's information society, the most important issue is information. Knowledge has become the most valuable capital in all areas of life. Information that has become so important must be managed well, and more importantly, it must be protected very well. Information systems are faced with various threats, both maliciously and unintentionally. The way to eliminate them is to establish a systematic information management system. In this way, both management and protection can be provided. Countries and institutions that are aware of the importance of this are working to establish standards on the subject. Our study aims to bibliometrically examine the ISO 27001 standard and the publications made in this direction. In the first view of the study, the concepts were examined and literature studies were included. After the literature studies are given in the second part, information about information security management systems is given in the third part. Then there are the findings. The data were obtained from the Web of Science database and analyzed with R and R Studio programs and Bibliometriz Biblioshiny packages. The results include the years of the most publications, countries, the most active authors, publications, journals and countries, the most cited publications, authors, journals and countries. In addition, country, author and journal collaborations over time are shown. The evolution of themes over time is also included in the findings section. The study was concluded with the compilation of the results and the presentation of the recommendations.